Jaguar F-Pace P400e -хибрид со поголем досег и унапредени спецификации

Jaguar F-PACE сега е попривлечен од кога било со побогати спецификации, рационализирана моделска линија и подолг досег со P400e plug-in електричниот хибрид, како и подобрен систем за инфозабава.

Во моделската 2024 година, P400e продолжува да ја предводи колекцијата електрифицирана погонска единици F-PACE, но сега со поголем пакет литиум-јонски батерии кој се состои од девет наместо од осум модули, зголемувајќи го капацитетот за складирање енергија на 19,2 kWh. Ова го зголемува досегот само за електрична енергија од 53 км (33 милји) на максимални 65 км (40 милји), што претставува зголемување за повеќе од 20 проценти. Исто така, ова подобрување ги намалува емисиите на CO2 и потрошувачката на гориво, кои сега изнесуваат само 37 g/km, или до 1,6 литри/100 km (според WLTP TEL).

Комбинираната моќност на P400e од 404 КС и вртежен момент од 640 Nm овозможува забрзување од 0-100 km/h за само 5,3 секунди. P400e веќе има повеќе од една десетина од глобалната продажба на F-PACE, а во земји како Холандија, каде што електрифицираните возила се најпопуларни, овој удел се очекува да достигне дури 98 проценти.

Сите клиенти на F-PACE ширум светот имаат корист од поедноставена, пофокусирана палета на модели. Возилата кои не се R-Dynamic веќе не се нудат, што ја поедноставува понудата за клиентите и обезбедува подобрена спецификација.

Филип Коен, управен директор на Jaguar, рече: „Додека напредуваме кон создавање нова димензија за Jaguar како целосно електричен луксузен бренд до 2025 година, ние ги негуваме нашите постоечки производи нудејќи побогати и попосакувани спецификации. Првата значка што ја покажа таа промена беше F-TYPE додека се приближуваме до 2023 година и славиме 75 години спортски автомобили Јaguar. Сега преминуваме кон F-PACE, SUV кој нуди незаменлива комбинација на возење, управување, префинетост и луксуз.

„Зголемувањето на опсегот на P400e plug-in електричниот хибрид за повеќе од 20 отсто ја прави неговата комбинација од перформанси, ефикасност и возење без емисија на штетни гасови уште попривлечна, и тоа е нешто на што сме многу горди.

Моделите R-Dynamic S, SE и HSE се опремени со тркала од 19, 20 и 21 инчи, соодветно, понудени во избор на Diamond Turned или Black (сите достапни со опционални самозапечатувачки гуми), додека 400 SPORT сега има фалсификувани тркала од 22 инчи – Стил 1020 во сјајно сребрено со дијамантско обоена завршница и контрастни влошки (зависи од пазарот). Централните капачиња сега се црни и сребрени на сите наместо претходните црвени и сребрени.

Самоуверениот, динамичен став на F-PACE е дополнително нагласен со Black пакетот – сега стандарден кај сите модели од R-Dynamic SE до SVR – кој сега гледа сјајна црна завршница нанесена на капачињата на страничните ретровизори, како и на решетката, рамката на решетката , рамките на прозорците, отвори на браници, задна табла и задни значки. Друга суптилна промена е значката R-Dynamic на решетката, сега во нова димензија на црна и сива наместо црвена и зелена боја.

Луксузниот, простран ентериер сега има повеќе технологија од кога било досега. R-Dynamic S добива нов TFT дигитален дисплеј за возачот и нуди конфигурација со две ротирачки копчиња и избор на медиум или навигација на централната конзола, додека полнењето безжично уред е стандардно со R-Dynamic SE. Секој модел од палетата F-PACE се карактеризира со брз, интуитивен инфозабавен систем Pivi Pro, кој нуди беспрекорно поврзување преку Apple CarPlay®, безжичен Android Auto™ и навигација со what3words. Pivi Pro – што заедно со другите системи низ возилото – е секогаш ажуриран благодарение на надградбите на софтверот преку воздух.

Поставата на F-PACE за моделската 2024 година вклучува: R-Dynamic S, R-Dynamic SE, R-Dynamic HSE, 400 SPORT и SVR (во зависност од пазарот). F-PACE SVR е врв на теренците со високи перформанси на Jaguar. Придвижуван исклучиво од 5,0-литарскиот бензински V8 мотор на Jaguar со 550 КС, способен за 0-100 km/h за 4,0 секунди (0-60 mph за 3,8 секунди) и може да постигне максимална брзина од 286 km/h (178 mph).

Глобалната гама на погонски единици вклучува бензинец со четири цилиндри – PHEV со 404 КС, бензинец со четири цилиндри со 250 КС, дизел со четири цилиндри со 163 КС и MHEV со 204 КС,  дизел со шест цилиндри – MHEV со 300 КС, бензинец со шест цилиндри MHEV0hp5 со 400 КС, и бензински мотор V8 со 550 КС (во зависност од пазарот), од кои сите се изградени во центарот за производство на мотори на Jaguar Land Rover во Вулверхемптон, В. Британија

Сите модели на F-PACE се карактеризираат со интелигентен погон на сите тркала и осумстепен автоматски менувач, а покрај луксузот и префинетоста, секој обезбедува идеална рамнотежа на перформанси, агилност и реакција што возачите ја очекуваат од Jaguar.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Chevrolet Aveo

Подновен Nio EC6

Светска премиера: Нов Renault Espace: Иста DNK, нова генерација

Електричен MINI Cooper SE Cabrio

Подновениот Volkswagen Touareg пристигнува во мај годинава

И официјално Ford Explorer EV

Нов Subaru Crosstrek

2023 Alfa Romeo Giulia & Stelvio

Radical SR10 XXR