Jaguar Land Rover со систем за активно анулирање на бучава

Производителот на премиум автомобили од В. Британија си нова технологија против замор кај возачите…

Jaguar Land Rover воведе напредна технологија за намалување на јачината на звукот што го вознемирува возачот додека вози.

Засега е имплементиран во моделите Jaguar F-Pace, Jaguar XF и Land Rover Velar и станува збор за систем за активна поништување на бучава на патот, заснован на принципот на сензори поставени на тркала.

Овие сензори регистрираат вибрации од површината на патот во секое време, со цел потоа да се изолираат звуците што се јавуваат при движење на возилата на тешки терени.

Технологијата е оптимизирана за да ги намали несаканите нивоа на бучава до 10 децибели.

Покрај тоа што помогна да се намали заморот, системот, велат од компанијата, е развиен за да обезбеди попријатно искуство со возењето.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hummer се врати како моќен и целосно електричен pick-up!

VW ID.3 со пер ѕвездички на Euro NCAP

Fiat 500 Elletrica и во Abarth изведба

Во зима електричниот Tesla поминува помалку километри одошто во лето!

Се за првиот потполно електричен автомобил на Dacia

Audi RS e-tron GT со 700 КС на струја!

Renault Megane eVision concept

Hyundai има за цел да стане лидер во електромобилноста во Европа

Нова Toyota Mirai пристигнува во декември