Jeep го откри планот за глобално лидерство во електрифокација на теренците

* Брендот Jeep® ја претстави следната фаза од офанзивата за целосно електрични производи за да стане глобален лидер на полето на теренците со нулта емисија

* Марката ќе претстави четири целосно електрични теренци во Северна Америка и Европа до 2025 година.

* Електрифицираните модели ќе се нудат низ целото портфолио на САД, вклучувајќи ги возилата Wagoneer 4xe

* 50% од продажбата во САД и 100% од продажбата во Европа до 2030 година ќе бидат BEV

* Марката претставува два сосема нови, целосно електрични, глобални SUV модели

* Jeep Avenger, првиот целосно електричен џип SUV за Европа, ќе дебитира на Саемот за автомобили во Париз на 17 октомври

Марката Jeep® денеска објави сеопфатен план за својата следна генерација на целосно електрични возила 4xe, како дел од нејзината одржлива трансформација да стане водечки светски бренд за електрични SUV.

Планот, кој беше откриен на каналот на марката YouTube, предвидува воведување на четири целосно електрични теренци во Северна Америка и Европа до крајот на 2025 година. Како дел од тековниот сеопфатен план, 50% од моделите на брендот Jeep продадени во САД ќе бидат целосно електрични до 2030 година, додека 100% од моделите продадени во Европа ќе бидат целосно електрични до истата година. Планот целосно ги поддржува целите за нето нулта емисија на јаглерод диоксид поставени од Stellantis како дел од неговиот долгорочен стратешки план „Dare Forward 2030“.

„Засилени од успехот на нашето електрифицирано портфолио 4x во Северна Америка и Европа, ние ги градиме и развиваме досега најспособните и најодржливите теренци на Jeep, на нашиот пат да станеме водечки светски SUV бренд со нула емисии“, рече Кристијан Муниер. главен извршен директор на брендот Jeep.

 

„Оваа напредна стратегија ќе обезбеди милиони ентузијасти на Jeep да продолжат да имаат планета што ќе ја истражуваат, прифаќаат и штитат. Електрификацијата е одлична за нашиот бренд, што го прави уште поспособен, возбудлив, одржлив и забавен“.

Марката Jeep ги откри првите слики од два целосно електрични теренци – целосно новиот Jeep Recon и целосно новиот Wagoneer, со кодно име Wagoneer S – кои ќе пристигнат во Северна Америка и други региони низ светот, истовремено потврдувајќи дека целосно нов, целосно електричен Jeep Avenger ќе дебитира во Европа на почетокот на следната година.

Најавата доаѓа само неколку недели откако Dodge направи огромен чекор напред во патувањето на брендот кон електричната иднина со воведување на Dodge Charger Daytona SRT, концепт кој ги разбива перцепциите и редефинира што всушност е електрично возило со батерии (BEV).

Ram ќе ги претстави новостите за високо – очекуваното електрично возило Ram Revolution во ноември. Брендот ветува дека на следната генерација на клиенти на Ram ќе им понуди портфолио на производи што ги задоволува нивните реални потреби. Ram ќе го надмине она што го најавуваат конкурентите и она што клиентите очекуваат да понудi уште покомплетно портфолио на технологија со поголем опсег, моќност, продуктивност и практичност.

Chrysler, исто така, објави дека брендот ќе го претстави своето прво електрично возило со батерии до 2025 година и ќе понуди низа целосно електрични возила Chrysler до 2028 година. Chrysler Pacifica Hybrid, првиот и сè уште единствениот plug-in хибрид во сегментот, нуди целосно електричен опсег од повеќе од 30 милји, што е еквивалентно на повеќе од 80 милји по галон (MPGe) со вкупен опсег од повеќе од 500 милји.

„Денешните вести од брендот Jeep се уште еден пример за тоа како нашите американски брендови се трансформираат за да ги поддржат нашите агресивни планови за декарбонизација“, рече Карлос Таварес, извршен директор на Stellantis.

„Во нашето портфолио од 14 омилени брендови, нудиме возбудливи електрифицирани производи, додека работиме на воведување на 28 дополнителни целосно нови електрични возила со батерии до 2024 година. Уверени сме дека нашите нови модели ќе ги воодушеват нашите клиенти и, како резултат, ќе продолжат да ги сакаат големите американски брендови со кои пораснале“.

Stellantis објави за време на Денот на електричните возила во јули 2021 година дека планира да инвестира повеќе од 30 милијарди евра помеѓу 2021 и 2025 година во електрификација и развој на софтвер, вклучувајќи капитални инвестиции во заеднички вложувања за финансирање на нивните активности, додека планира да продолжи да биде 30% повеќе ефикасен од останатиот дел од индустријата во однос на вкупните капитални расходи и односот на трошоците за истражување и развој и приходите.

Eлектрифицирано портфолио на брендот Jeep во Северна Америка

Базирајќи се на успехот на Jeep Wrangler 4xe, најпродаваното возило PHEV во САД и неодамна претставеното Grand Cherokee 4xe, марката развива сеопфатна палета на електрифицирани производи специјално дизајнирани да ги подобрат легендарните способности на брендот и да го прошират својот досег. во Северна Америка.

„Со континуираното проширување на технологијата 4xe низ целото наше портфолио, ние ја редефинираме слободата и авантурата на начин на кој може само Jeep“, рече Џим Морисон, шеф на брендот Jeep за Северна Америка. „До крајот на 2025 година, целата наша гама ќе биде електрифицирана, вклучувајќи четири целосно електрични возила кои ќе се натпреварува во самото срце на пазарот“.

Овој план за електрификација ќе го прошири и портфолиото на модели на Wagoneer. Марката ќе понуди целосно нов, целосно електричен Wagoneer во сегментот на премиум теренци со средна големина. Во големиот SUV сегмент, моделите на Wagoneer ќе понудат погонски агрегати чија цел е околу 800 km комбинирана автономија.

До 2030 година, марката Jeep ќе понуди цела палета на нови BEV возила, преземајќи ја водечката позиција во SUV индустријата во однос на бројот на модели, уделот во сегментот и резултатите од продажбата. Како резултат на тоа, 50% од продажбата на брендот во САД ќе бидат целосно електрични возила.

4xe е новиот 4×4

Марката Jeep продолжува да го шири своето портфолио 4x ширум светот, подобрувајќи ја својата легендарна способност за 4×4 преку употреба на електрификација и технологија. Додека деталите за тековниот план се фокусираат на Северна Америка и Европа, конкретни планови за други региони ќе бидат објавени подоцна.

„Денес споделивме само дел од нашето ново портфолио на целосно електрични SUV возила, обезбедувајќи опипливи докази за тоа што ќе дојде во следните 24 месеци и зошто велиме дека 4xe е новиот 4×4“, рече Муниер. „Оваа моќна комбинација на дизајн на Jeep, легендарни 4×4 способности и електрификација ќе го преобликува пазарот на SUV, овозможувајќи повеќе клиенти во повеќе земји и повеќе сегменти да ни се придружат на нашето патување до слободата со нулта емисија на штетни гасови.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите за 2023 ветуваат електричен автомобил со досег од 1000 км

Suzuki и Toyota заеднички прават електричен SUV

Електричен Chery QQ Wujie Pro

Дополнителна опрема направена по мерка за Opel Astra и Astra Sports Tourer

Lincoln Model L100 Concept

R5 TURBO 3E, Роден за дрифт

XPeng од Кина овозможува полнење на EV батериите двојно побрзо одошто Tesla

Moskvich ќе развие сопствена платформа за електрични возила

Dacia сврте нов лист