Како се тестира (малтретира) Porsche 911 GT3

Меѓу бројните „тортури“ на еден од претпродукцискиот Porsche 911 GT3 од сегашната серија 992, се издвојуваат 5.000 км со брзина од 300 км/ч…

Познатата германска автомобилска компанија, која, меѓу другото, е синоним за повеќечасовни трки на издржливост, неодамна го претстави најновото издание на 911 GT3 (серија 992), кое веќе ја докажа својата брзина и ракување на патеката Nürburgring Nordschleifе каде во однос на претходникот од Series 991.2 бил побрз за 12 секунди.

Покрај брзината и управливоста, Porsche со децении посветува големо внимание на издржливоста и доверливоста на своите автомобили и ја демонстрираше својата безусловна посветеност во немилосрдното тестирање на новата генерација 911 GT3, чие што пред-производствено издание беше на познатиот италијански овална патека Nardò. Во немилосрдна бркотница (која беше прекината само со полнење на гориво), тест-автомобилот помина 5000 км под полно оптоварување за нешто помалку од 17 часа, бидејќи цело време возеч со 300 км/ч.

 

На крајот, од Porsche рекоа дека 4,0-литарскиот атмосферски со шест -цилиндри boxer мотор, заедно со другите склопови, го поминаа тестот без никакви проблеми, што не е случајно, имајќи предвид дека 911 GT3 работи на разни симулатори и во различни (не ) услови пред трката на Nardò. помина 22 000 часа.

Конечно, треба да се спомене дека Porsche има најмногу победи на најпознатата трка на издржливост 24-часа на Le Mans, каде доверливоста е една од главните алки на патот кон успехот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спринт квалификации на три трки во Formula 1 во сезоната 2021

FIA иницира нова тркачка класа на електрични болиди

Фантастичен резултат на Македонците на „Хунгароринг“

F1 ги премести квалификациите поради погребот на принцот Филип

Мајами од наредната 2022 година во календарот на F1

Кам-бек на „ТВИНГОВЦИТЕ“: Сезоната стартува викендов на  „Hungaroring FIA CEZ“

WRC шампионатот од следната сезона поаѓа во хибридна иднина

Новата електрична Kia EV6 за еден ден освои 21.000 купувачи во Ј. Кореја

Toyota Yaris Автомобил на годината во Европа за 2021