Канцеларката Меркел – Германија до 2030 со милион станици за полнење EV

Светските информативни агенции ја пренесуваат изјавата на Ангела Меркел, канцеларка на Германија, дека сака драстично да го зголеми бројот на постојките за електрични возила во Германија, со цел да ги поттикне возачите возилата со внатрешно согорување да ги сменат со тие на електричен погон…

Првата дама на Германија тоа го кажала во своето редовно видео обраќање викендов и додала дека сака Германија до 2030 година да има во функција милион такви станици, премесува AP.

Во Германија засега постојат 21, 000 постојки за полнење на електрични возила.

Меркел во својата изјава рекла дека на следната седница на Владата ќе се разговара за нови поттици на Владата за Индустријата на електрични автомобили.

Во Германија неколку фабрики произведуваат електрични автомобили, меѓу кои и Daimler, BMW и Volkswagen, што пак има многу брендови под своја капа ( како Audi, Škodа и Porsche….

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зимата доаѓа! -Аутомакедонија во овозможува да бидете подготвени

Toyo Tires со „Зимска понуда“ во салоните на Еуроимпекс!

Во Србија наскоро ќе може да се вози и со 150 km/h

Во Лајпциг шочна производството на BMW Series 2 Gran Coupe

Акција на Volvo Cars Macedonia

Господарот на прстените со над девет електрифицирани модели во Кина

Аутомакедонија, нов увозник и дилер на Корејскиот бренд SSANG YONG за Македонија

Премиерата на Škoda Оctavia во живо – денес во 19 часот!

Во  Германија продолжува субвенционирањето на EV