Kawasaki вгодина ја проширува линијата KLR650

Kawasaki е подготвен да лансира уште една варијанта на својот мотоцикл KLR650.

Клиентите моментално можат да уживаат во верзиите на базата, Traveler и Explorer, а наскоро ќе им се придружи уште еден. Според достапните информации, кои потекнуваат од јуни годинава, ќе ја носи ознаката KLR650S. Ако им се верува на извештаите што стигнуваат до нас, новата варијанта „S“ би можела да стигне на пазарот во текот на 2023 година.

Производителите на мотоцикли обично ја користат ознаката „S“ за спортска варијанта, но тоа не мора да биде случај со Kawasaki. Новата варијанта едноставно би можела да има помала висина на седиштето. Јапонскиот производител ја примени истата номенклатура претходно оваа година за моделот KLX230S.

Споменатата варијанта се приклучи на платформата KLX230, лансирана во 2020 година, а со себе донесе пониско седиште. Дополнително, моделот KLX230S донесе околу 20% помал „од“ на суспензијата, а направените промени им овозможија на ниските возачи непречено да уживаат во овој мотоцикл.

Токму вакво решение, само овој пат на KLR650, може да донесе варијантата „S“. Ако е така, немаме индикации за тоа колку ќе се намалат висината на седиштето, а исто не се знае за колку ќе се намали „одот“ на суспензијата. Како и да е, тоа е само претпоставка.

За повеќе информации ќе треба да го почекаме официјалното соопштение на реномираниот производител на мотоцикли, кое се очекува во наредните месеци.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati Scrambler

Custom Ducati вреден половина милион долари!

MyMover – уникатен скутер на Piaggio достапен само на пазарот во земјата на Изгрејсонцето

MV Agusta F3, Turismo Veloce и Dragster со RC третман

Aprilia  Tuareg 660 доби издувен систем од  Akrapovič

Крај за Suzuki GSX-R1000

Проектот -електричен мотоцикл Triumph TE-1 конечно заврши

Alrendo електричен мотоцикл од Кина со фантастична автономија

TVS Motor Company ќе лансира сосема нов крузер мотоцикл.