Ќе се врати ли Volkswagen Beetle како електричен автомобил!

Volkswagen минатото лето се прости од моделот Beetle, или легендарната „Буба“, но изгледа дека тоа било само довидување, а не конечно збогум на автомобилската икона, бидејќи минатата недела, во Европската канцеларија за интелектуална сопственост  пријавиле многу патенти за EV меѓу кои и електрична „Буба”  …

Кога Volkswagen одлучи да стави крај на производството на легендарната „Буба“, минатото лето, откако го произведе последниот примерок во Мексико, легендарниот модел не беше дел од нивните планови за електрификација, но изгледа дека тоа се промени во меѓувреме.

Овој заклучок може да се извлече од фактот што Volkswagen поднел барање за регистрација на заштитниот знак e-Beetle, помеѓу барањата за повеќе електрични автомобили, во Европската канцеларија за интелектуална сопственост минатата недела.

Во моментов истите се разгледува.

Според информациите што се појавија на одредени форуми, овој заштитен знак може да се користи во речиси секоја сфера од автомобилската индустрија – од автомобили, до технологија и резервни делови.

Дали ова значи дека електричната „Буба“ наскоро ќе пристигне?

Можеби, а и не мора да значи, бидејќи е честа појава меѓу производителите да регистрираат различни имиња и никогаш да не ги користат, што е тактика за спречување на конкуренцијата да го користи истиот назив, а Beetle е мошне важно име во историјата на компанијата.

Од друга страна, електричната „Буба“ би била идеален додаток во ID семејството.

Би можела да биде поставена на MEB платформата, со што автомобилот ќе биде компатибилен со повеќе електрични мотори и со повеќе типови на батерии.

 

Покрај e-Beetle, Volkswagen исто така поведе процес за заштитување на имињата како e-Golf Classic, e-Karmann и e-Kubel.

Само како потсетување ќе кажеме: VW веќе размислувал за едно такво возило уште во 2012 година, кога го претстави тогашниот авангарден концепт E-Bugster.

Прикажаната изведба со две седишта беше опремен со електричен мотор од 85 kW/ 116 КС, и литиум-јонски батерии кои му дозволија на автомобилот автономија на скромни 180 км.

Но, сепак, E-Bugster Concept, остана токму како што сугерира и неговото име – само концепт, бидејќи никогаш не влезе во серија производство, но времињата се менуваат…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda Enyaq iV- 2021: прв чешки SUV, класа на Kodiaq е навистина „вау”!

Електричен  Aviar R67 – Mustang на струја од Русија

Електричниот Fisker Ocean ќе се произведува во Австрија!

Hyundai го лансира Ioniq како нов суб-бренд за ЕВ

Lucid Air ќe го надмине Teslа во однос на автономијата на EV

Над милион јавни полначи за EV ширум светот

Audi брзината на процесорите поважна од бројот на КС

Групацијата FCA со партнерот Waymo уште поблиску о возење без возач!

Покажан првите примероци на хипер автомобилот Bugatti Divo