KIA малите електрични автомобили ќе ги прави во Европа

Kia најави дека ќе произведува мали електрични автомобили во Европа, како дел од плановите за лансирање на 15 нови електрични автомобили до 2027 година.

Ова може да доведе до тоа нивната фабрика во Словачка (која произведува 350.000 автомобили годишно) да биде значително надградена за да се олесни производството на електрични возила. Сепак, деталите сè уште се оскудни, па во плановите веројатно би можело да биде и нова фабрика. Во моментов, фабриката во Словачка ги произведува моделите Ceed, Proceed, Xceed и Sportage, додека електричната гама на Kia (Kia EV6, Kia Soul EV и Kia Niro EV) се произведува во матичната земја.

„Во Европа, Kia планира локално да произведува мали и средни ЕV возила, бидејќи тие се клучните двигатели на продажбата во регионот“, рече јужнокорејската компанија при откривањето на ажурираниот Plan S, кој сега вклучува уште еден електричен автомобил. додаток на 14-те првично планирани до 2027 година.

Два од нив веќе пристигнаа (EV6 и Niro EV), а наскоро ќе им се придружи и водечките SUV EV9 и EV5 crossover модел.

Говорејќи на денешниот настан, компанијата рече дека се надева дека електричните возила ќе сочинуваат 55% од сите продадени автомобили на Kia до 2030 година – зголемување од 7,5% во однос на претходната цел објавена во 2022 година.

Растот во линијата ЕV ќе помогне да се постигне ова, бидејќи исто така објави годишна цел на глобална продажба од 2.380.000 ЕV до 2030 година – 7,5% повеќе од претходната цел од 2.080.000.

Употребата на нови технологии исто така ќе помогне да се зголеми продажбата, според Kia. Ова вклучува овозможување на корисниците да го надградат и приспособат софтверот на нивниот автомобил преку без жична надградби во моделите што ќе започнат од 2025 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tata е чекор поблиску до отворање фабрика за батерии за електронски возила во Велика Британија

Ford Transit 2024 година

Lada има најстарa понуда, а кинескиот Zeekr најмлада

McLaren има приоритет на профитабилноста пред електричните автомобили

Renault стана втор најпродаван бренд во Европа

Низ Минхен ќе возат автономните возила на Volkswagen

BYD Dolphin: Кинез кој може да ги збуни Европејците

Haval H6 затегнување на брчките

Во Германија запалени десет автомобили на Теslа,