KIA најави уште еден мал SUV

Додека чекаме на crossover верзија од семејството на  Ceed, што би требало да се вика Xceed, од Kia Motors најавуваат уште една креација во SUV сегментот…

Станува збор за сериска верзија на SP concept  изведбата од  2018 година (претходно, годинава е претставен и SP Signature концепт што е поблиску до производната верзија), но засега не се знае неговото име.

Како најава може да послужат овие „тизери“ во вид на цртежи, а неофицијално се „зборува“ дека Kia, овој нов урбан SUV би можела да го нарече – Tusker.

Официјалната премиера е најавена за втората половина на тековната 2019 година, при што продажбата најнапред ќе стартува на домашен терен- во Јужна Кореја.

Како што велат од KIA станува збор за глобален модел, а тоа значи дека би требало да биде понуден и на пазарот во САД.

Во моментов нема официјални информации за палетата на мотори, но неофицијално (повторно) се спомнуваат : 1,4-литарски турбо бензинец и 2,0-литарски атмосферски агрегат (гамата во секој случај ќе зависи од пазар до пазар).

Еден од менувачите во понудата би требало да биде и автоматскиот со седум степени на пренос на силата со двојна спојка, a информациите велат и дека овој модел би требало да биде достапен само во верзија со погон на тркалата од предната оска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cupra Concept подготвена за Салонот во Франкфурт

Се враќа „монструмот“ Saleen 7 и пристигаат и два новитета!

Во Италија испитуваат со нова максимална брзина на автопат 150 km/h

И Toyota со Rover -концепт возило за освојување на нови планети!

Погонскиот мотор на Porsche за Formula Е

Новиот BMW X6 M пристигнува 2020

C8 Corvette – 2020 дебитира под името Stingray!?

Слеп механичар со полн гас возел низ пустина!

Најбрза куќа- колиба на тркала!