Kia со прва скица го најави скорешното доаѓање на crossover моделот X-Ceed

Kia ја објави првата скица на целосно новиот кросовер базиран на моделот Ceed, кој ќе се приклучи на портфолиото на брендот подоцна оваа година.

Понаков стил, поинаков тип на автомобили, што ние,  чувствуваме, заслужува да биде член на семејството Ceed“, коментира Грегори Гијом, потпретседател на дизајн одделот на Kia во Европа, за новата верзија на Ceed, во crossover форма.

Името на автомобилот се уште не е официјално, но се очекува дека ќе биде X-Ceed., што би требало да биде официјализирано,  подоцна во текот на годината.

„Возилот ќе одигра главна улога, што е потребна за палетата на Ceed да стане уште посилна и уште повозбудлива, попривлечна за европските потрошувачи, пред се со неговиот дизајн што ќе биде нешто што не сте виделе во семејството на Ceed досега и ќе биде следното големо изненадување на Kia“, коментира Гијом.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!

Наскоро и официјално Polestar 2 а во производство вгодина!

Nissan X-Trail со нови и поефикасни мотори

Во Шангај Audi ќе се престави со  Audi AI: ME, Audi e-tron и Audi Q2L e-tron