KIA со рекорден пазарен удел во Европа и најдобар трет квартал во сторијата

Според податоците неодамна објавени од Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), Kia постигна историски најголем удел на пазарот во Европа (Kia ги вклучува земјите -членки на ЕУ, EFTA и Велика Британија)…

Пазарното учество на производителот на автомобили од Јужна Кореја, во третиот квартал на тековната 2021 година, на Стариот континент, изнесуваше 4,2%.

Овие бројки се подобрување на веќе рекордниот пазарен удел од 3,9% во првата половина од годината.

Продажбата на Kia порасна за 24,5% на пазарот што во третиот квартал порасна  за 6,9%

Пазарот на патнички автомобили во земјите членки на ЕУ, ЕФТА и Обединетото Кралство бележи пораст од 6,9 отсто во однос на истиот период лани.

Во првите девет месеци од оваа година, продажбата на Kia се зголеми за 24,5% од вкупно 387,716 продадени возила (311,326 возила во истиот период минатата година).

Sportage, Niro и семејството Ceed се најзаслужни за импресивните продажни резултати

Теренецот Sportage, произведен во Европа со вкупно 88.580 продадени примероци, беше најбараниот модел на Kia во Европа.

Crossover моделот Niro беше вториот најуспешен модел во однос на продажбата (70.537 возила), што ги воодушеви клиентите со својата импресивна палета на електрифициран и еколошки погон.

Третиот бестселер е дизајниран, конструиран и произведен во Европа, моделот Ceed, кој со своите четири варијанти (hatchback, Sportswagon -караван, ProCeed – shooting brake  и теренец – XCeed) најде вкупно 67.230 клиенти.

Џејсон Џеонг (Jason Jeong), претседател на KIA Европа, рече за резултатите: „Додека автомобилската индустрија продолжува да се опоравува од последиците од пандемијата„ COVID-19 “и недостатокот на полу – проводници во KIA, се соочуваме со многу висок раст на продажбата и рекорден удел на пазарот.

Ова е доказ за силата на новата марка Kia и нашата богата понуда на електрифицирани и со ниски емисии возила  “.

„Она што е навистина возбудливо е што ова е само почеток на патувањето за Кia. Со претстојното пристигнување на целосно новиот електричен crossover EV6 и новиот Sportago, со нетрпение го очекуваме доаѓањето на новите членови на семејството Kia“ заклучи тој

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lada во Октомври ја зголеми продажбата во Европа!

Tesla отповикува 7600 возила во САД

Renault Sport го затвора профилот на социјалните мрежи!

Audi e-tron GT прогласен за најубав автомобил на годината

Се интензивира производството на EV во Индија

Volkswagen ќе учествува во најголемиот и најбрз циркус на тркала F1

Од Polestar со најава за три електрични автомобили до 2024 година

Цената на бензините одат долу, на дизелот расте

Ford Bronco можеби и на пазарите на Стариот континент