Кими Раиконен заминува од F 1 оваа 2021 година

Возачот на Alfa Romeo Racing ORLEN тимот, Кими Раиконен (Kimi Räikkönen), објави дека ќе се повлече од Формула 1 на крајот на сезоната 2021…

Финецот, моментно најискусниот возач со 344 настпи за ГН, ќе го напушти спортот по рекордни 19 сезони, во кои освои 21 трка, едно Светско првенство и срца и восхит на милиони фанови ширум светот.

Кими дебитираше во 2001 година со тимот на Sauber F1, помагајќи му на швајцарскиот конструктор да го освои најдоброто четврто место во шампионатот дотогаш, пред да се пресели во McLaren и Ferrari. По двегодишна пауза во 2010 и 2011 година, тој се врати во спортот со Lotus пред да се врати во Ferrari. Потоа се врати во Hinvil за да се натпреварува уште три сезони со тимот на Alfa Romeo Racing ORLEN – совршен заклучок што ја заокружи импресивната кариера.

Тимот на Alfa Romeo Racing ORLEN би сакал да изрази благодарност до Кими за неверојатните сезони што ги поминаа заедно во овие два прилики; за работна етика, страст за трки, решеност за успех што го покажа од својот прв тест во Фиоран до минатонеделната информативна сесија; и затоа што е единствен и секогаш верен нз себе – затоа и беше миленик на сите што работеа со него и за него.

Тимот му посакува се најдобро на Кими во заслужена пензија, знаејќи дека тој и неговото семејство ќе уживаат во неговото присуство дома откако ќе го подигнат последното црно-бело знаме во Абу Даби.

Во меѓувреме, со нетрпение го очекуваме успешниот крај на сезоната за 2021 година, со цел да ја доведеме толку славната кариера до крајот што ја заслужува.

Жан Филип Импарато, извршен директор на марката Alfa Romeo „Кими е спортска легенда и фантастично е што Alfa Romeo беше дел од неговото патување. Тој отсекогаш бил sвезда, и зад воланот и во нашите маркетинг кампањи.

Се покажа како феномен на патеката, брз и решителен. „Ледениот човек секогаш ќе биде пресвртница во славната историја на Alfa Romeo“.

Фредерик Васер, директор на тимот на Кими  кофа дебитирак во 2001 година со тимот на Sauber F1, помагајќи му на швајцарскиот конструктор да го освои најдоброто четврто место во шампионатот дотогаш, пред да се пресели во McLaren и Ferrari. По двегодишна пауза во 2010 и 2011 година, тој се врати во спортот со Lotus пред да се врати во Ferrari.

Потоа се врати во Hinvil за да се натпреварува уште три сезони со тимот на Alfa Romeo Racing ORLEN: „Нема возач како Кими Раиконен. Неговото присуство, неговата харизма и неговиот уникатен став, усогласени со вродената вештина за која тимот му ја даде можноста уште во 2001 година, го направија легенда за нашиот спорт чии успеси бројките и статистиката тешко можат да ги пренесат. Ми беше задоволство да работам со него сите овие години и верувам дека зборувам во име на сите во Alfa Romeo Racing ORLEN, од работилницата во Hinvil до гаражата тука во Зандворт, кога велам дека возач како Кими неизбришливо ги напиша страниците на нашиот тим и нашата историја на спорт “.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maserati ќе настапи во формула Е во сезоната 2022-23

Hyundai i20 N WRC

„Кармејкерите“ поради пандемијата имат 210 милијарди долари загуби

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Dakar Rally 2022 одбележан со Toyota што ги освои сите места на подиумот

Audi на осмата етапа покажа дека созрева во сериозен играч на Дакар

Себастијан Леб ја потврди шампионската класа