Кинезите во поход на Европа – Aiways во Женева

Уште едн кармејкер од Кина – Aiways го најави првиот кросовер од неговата гама Aiways U5 што ќе има глобално деби во март годинава на претстојниот салон за автомобили во Женева

Од Aiways најавија дека во својата гама покрај спортски модели ќе има SUV, crossover, sedan и MPV и сите ќе имаат електричен погонски сиситем.

Во најавата Aiways истакнува дека U5 ќе има иновативна конструкција, напреден погонски систем  и најважнто- конкурентна цена.

Спецификацијата за возилата што ќе бидат наменети за европскиот пазар се уште се непознати, но на кинескиот пазар доаѓа со 140 kW/190KS и 315 Nm, должина од 468 cm, ширина од 188 cm и растојание помеѓу оските од 270 cm.

Со батерии од 63 kWh ќе нуди автономија од околу 460 km, а верзијата со 100 km подолга автономија ќе се појави малку подоцна.

Внатре ќе има два екрана и тоа еден од 10.2 инчи и еден од 12.3 инчи и полуавтономен систем на возење.

Интересна е и технологијата на заклучувањеи отклучување со читање на отпечаток од дланка

Но, најинтерсно од се е цената за која Кинезите велат дека ќе изнесува 25.000 евра на пазарите во ЕУ!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата S- Класа со огромен екран на централната табла во стил на Tesla

Polestar2 дебитира кон крајот на месецов

JLR ја проширува својата понуда на генијалните Ingenium агрегати

Новата Opel Corsa ги носи најдобрите технологии во малите автомобили!

Освежен VW Passat за останување на тронот во сегментот

Претставување и прво возење на Citroen C5 Aircross и Berlingo Van/Business

FIAT 500X и 500L S-Design, надмоќна изведба на привлечниот модел

Подновен Suzuki Baleno по „ботокс“ третманот делува попривлечно!

Нов официјални слики и видеа за новата генерација на Renault Clio!