Kiska APG-1

Kiska APG-1 првично беше замислен како концепт студија која ја покажува способноста на Кiska да „конципира, дизајнира и гради аспиративни и емотивни брендови вкоренети во вистински желби“. Сепак, брендот сега работи на тоа APG-1 да стане реалност.

APG-1 е базиран на X-Bow GT-XR на KTM, што значи дека има монокок од јаглеродни влакна и е придвижуван од 2,5-литарскиот турбо мотор со пет цилиндри на Audi. Во KTM, овој мотор има 500 КС и 581 Nm вртежен момент, а APG-1 веројатно има слични бројки.

Други делови кои најверојатно се позајмени од KTM може да го вклучуваат неговиот седумстепен менувач со двојна спојка, погон на задните тркала и диференцијал со ограничено лизгање, систем за сопирање и истиот систем на суспензија.

Телото на Kiske APG-1 е направено од лесни јаглеродни влакна, а главниот дизајнер на проектот, Алан Дерозиер (Alan Derosier), зема дизајнерска инспирација од оригиналната Lancia Stratos.

Референците за Stratos може веднаш да се препознаат по изразените лакови на предните тркала и обликот на покривот. Возилото има и голема црна решетка, мали фарови, заден спојлер што се наоѓа над задниот капак на моторот, квадратни задни светла, двојни издувни цевки и големо задно крило.

Засега не се знае колку примероци ќе бидат произведени и по која цена.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Оваа Testa Rossa чини „само“ 93.000 евра

Електрична трансформација на луксузниот олдтајмер

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000-та на аукција во Април

Samsung претстави мобилен за вљубениците во BMW

Европска премиера на Peugeot Inception Concept и уметничка соработка со дизајнерот Emeric Tchatchoua, основач на 3.Paradis

Jeep Wrangler Rubicon 20th Anniversary Edition

Alfa Romeo одбележува 100 години нa Quadrifoglio брендот

Mercedes- Maybach S 580 e

Renault Clio: историја во бројки и слики