Кивањето кога возите може да предизвика несреќа

На кусо време се губи концентрацијата и доаѓа до ненадејно грчење на мускулите, што може да доведе до ненадејни и непредвидливи реакции, при што се губи контролата врз управувањето…

Особено е опасно кога тоа ќе се случи при чувствителни маневрирања, какви што се преоѓање на возилото пред вас, нагло  сопирање ..

Лицата кои се склони кон кивањето (алергија, кивавица, настинка…) требаат во чувствителните времиња да избегнуваат да возат,  односно да возат повнимателно и без ризични маневрирања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автомобилските „папараци“ го уловија новиот Hyundai Santa Cruz

Првиот Lexus целосно на електричен погон е Lexus UX300E

Новиот Lexus LC500 cabriolet за уште поубаво лето!

Серска изведба на Rimac C_Two под друго име во Женева 2020

Maserati GranTurismo Zeda

Зимска кампања на компанијата „Пнеуматик“ – Фати ја зимата навреме

Opel Vivaro-e доаѓа во 2020: Успешното LCV ќе се електрифицира

Renault Arkana – може да биде француски BMW Х4 во Европа до 2021

Од Renault најавија европска верзија на City K-ZE