Колку време е потребно за кабината на EV да се загрее на 20 степени?

Германскиот ADAC направи интересен тест со кој истражи колку време е потребно за загревање на кабината во електричен автомобил…

Тестирани се моделите Fiat 500e, Renault Zoe, VW e-Up, Hyundai Kona, VW ID.3, Tesla Model Y и BMW iX.

 

Мерењата се направени додека автомобилите биле неподвижни, на надворешна температура од минус десет степени, а резултатите покажале големи разлики.

Температура од 20 степени во кабината на BMX iX е постигната по само 12,5 минути.

Volkswagen VW ID.3 истата температура ја достигна за 24,5 минути, а електричниот Hyundai Kona за 25,5 минути.

На други им требаше подолго време, пренесуваат информативните агенции.

Така, на Fiat 500e му требаа нешто повеќе од 30 минути, а на Tesla Model Y, Renault Zoe и Volkswagen e-Up не успеаја да ја загреат кабината до посакуваната температура и по 40 минути.

Патничката кабина на Теslа се загреваше само до 15 степени, Renault до 14, а Volkswagen до 10 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai Mufasa

Регистерска табличка со ознака „R“ продадена за три милиони евра

Најдобри возачи на светот се Јапонци, а најлоши од Тајланд

Популарноста на кинеските возила расте ширум светот

Maserati би можел да направи неколку уникатни модели

Супер-спортист на Lamborghini, со делови“ од пристапни секојдневни модели!

Како би изгледало кога Bugatti, Porsche и Rolls-Royce би произведувале камиони?

VW ја разгледува можноста за електричен pick – up наменет за пазарот во САД

Ineos планира повеќе нови модели вклучувајќи и два електрични