Компанијата Tesla Motors за само еден ден загуби десетици милијарди долари

Според медиумите од другата страна на „Големата бара“, Теslа изгубил 126 милијарди долари за само еден ден!

Агенцијата Bloomberg пренесува дека оваа промена се случила во вторникот, кога еден од косопствениците на Tesla и директор на компанијата, Илон Маск (Elon Musk), најавил купување на Twitter.

Производителот на автомобили работи со голем плус, но, како што гледаме, тоа нема врска со цената на акциите и интересите на инвеститорите.

За само неколку дена, колку што Маск флертува со Twitter, неговата компанија Tesla загуби 275 милијарди долари или 23 отсто од вредноста на неговата компанија.

Инвеститорите наводно стравуваат дека Маск сега ќе посвети повеќе внимание на Twitter.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault го предава својот имот во Москва на Русите кои таму ќе произведуваат Moskvich

Прв држава со регистерска табличка налепница

Електричниот Fisker Pear на нови слики

Mobilize Duo како наследник на Renaulta Twizy

Bentley  бара промена на лимитите за В категорија (возачка)

Toyota Land Cruiser eден од „најдолговечните“ модели на пазарор распродаден за две години однапред

Mercedes најави ексклузивен бренд Mithos

Pagani C10 дебитира на 12 септември

Ferrari го стави Џастин Бибер на „Црна листа“