Конечен изглед на VW Golf VIII во GTЕ изведба

Мали промени големи подобрувања, адут се на хибридната верзија опремена со турбо бензински мотор со четири цилиндри и волумен од 1,5-литри, од TSI семејството, со 150 KS и елекромотор од 90 kW, што само на струја ќе може да помине до 65 km, a статистичката потрошувачка на гориво ќе изнесува 1,9 l/100 km…

Конечно еве го новиот Volkswagen Golf, осма генерација, а снимките ни ги пренесува порталот Autozeitung.de. и Motor 1.com.

Станува збор за хибридната верзија GTE,  што ќе биде една од најинтересните во продолжување на освојувачкиот поход на компактниот bestseller на Германците.

Како што и очекувавме, големи стилски измени нема , но затоа технолошки има и тоа во голем број.

Така со пристигнувањето на новиот модел сопствениците на се уште актуелниот нема да добијат впечаток дека нивниот автомобил преку ноќ одеднаш „остарел“.

И од неколку стотици метри оддалеченост се забележува дека е тоа  Volkswagen Golf, a дури на 50-на ќе биде јасно дека е тоа новиот Golf, односно новиот владетел на компактната класа!

Тука максимата „кралот е мртов да живее кралот“ во потполност одговара на ситуацијата.

Моделот ќе се базира на, во моментов најнапредните бензински погонски мотори – 1.5 TSI со 150 KS.

Ќе работи во синергија со електромотор моќен 90 kW и ќе нуди вкупна синергиска моќ на двата агрегати од 150 kW (204 KS).

Само на струја ќе може да вози 65 km, a статистичката потрошувачка ни вели дека потрошувачката на бензинското гориво, со секојдневно полнење на батериите со стуја, ќе изнесува само 1,9 l/100 km, со што навистина е еколошки настроен кон средината.

Инаку, за се друго што е од значење за претстојниот Golf од осмата генерација веќе сме пишувале и ни останува само да го почекаме главниот адут од Волфсбург ( Wolfsburg) да пристигне на пазарот и одблиску да се запознаеме со истиот на првите тестови…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обновена Kia picantо за пазарот во Европа

Peugeot го претстави електричниот e-Traveller

Volkswagen Arteon (2021): ќе има Shooting Brake верзија со 333 KС

Alfa Romeo подготвува електричен мини SUV!

BMW M5 речиси откриен, LCI iизведбата пристигнува на крајот на летото!

Porsche 911 Targa 4S Heritage Design Edition

Новата Toyota Hilux се подготвува за премиера во друштво на Фернандо Алонсо

Cross sedan Citroen C3L пандан на Dacia Logan

Novi BMW Serije 4 Coupe стаса предвреме !