Lada Largus

Руски „AvtoVAZ“ соопшти дека се подготвува да лансира ново ограничено издание на моделот Lada Largus“, откако западните санкции воведени по руската инвазија на Украина ги запреа производствените линии…

„AvtoVAZ“ вработува повеќе од 30.000 луѓе во Русија, вклучувајќи ја и фабриката во Толјати.

Откако западните земји воведоа санкции и Renault ја напушти Русија поради војната, AvtoVAZ испрати голем дел од својата работна сила на одмор.

Недостатокот на увезени делови ја натера Lada да лансира одземена „антисанкции“ Lada Granta, која нема клучни безбедносни карактеристики, вклучувајќи воздушни перничиња и систем за сопирање против блокирање.

Од „AvtoVAZ“ наведуваат дека новите автомобили ќе се склопуваат од делови кои се веќе на залиха.

Вкупно ќе бидат произведени најмалку 1.800 автомобили.

Се очекува првите автомобили да се појават на пазарот на почетокот на месецов.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

GМ се враќа во Европа со понуда на електрични возила

Ferrari ќе произведува возбудливи EV

Подновен Chery Tiggo 5x

Ferruccio Lamborghini стана член на Автомобилската куќа на славни

Тesla со сопствена лента на граничен премин

Се подготвува наследник на Bugatti Chiron

Полицијата на Франција го обожава иноцскиот радар

Маск сака брзи сервиси за моделите на Tesla како тие во pit-stop на F1

Toyota ја разви новата Tundra анализирајќи ја таа што поминала милион милји