Lada Niva Sport

Производството на Niva Sport ќе започне следната година во погоните на Ladа Sport, а се планира и помала серија (засега не се знае по која цена).

Накратко, Niva Sport доби LED светла за магла, шнорхел, странични прагови, продолжетоци на лакот на тркалата, теренски гуми Cordiant Off-Road 205/70 R16 и довод на воздух на хаубата, додека предните браници се опремени со плочи со натписот Powered by Lada Sport.

Внатре има седишта со подобра странична потпора, модернизиран централен тунел, нов волан, делови обложени со кожа и со црвени шевови…

Ќе се нудат четири мотори: 1,6 16v со 106 КС и 1,8 16v со 122 КС, како и 1,6 8v со 90 КС и 1,7 8v со 83 КС (сите со 5-брзински мануелен менувач).

Конечно, возилото доби изменета суспензија и подобрени сопирачки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!