LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Само 210 примероци од LaFerrari Aperta на Ferrari излегоа од фабриката во Маранело, а сега еден од нив е продаден за вртоглава фигура.

Кога станува збор за скапи, егзотични и многу барани автомобили, Ferrari е на самиот врв како производител.

Ремек-делата од Маранело со текот на времето добиваат на вредност, а доказ е неодоливото LaFerrari Aperta кое е продадено на аукција за 5,36 милиони долари, пишуваат агенциите.

Автомобилот помина само 260 километри, иако е модел за 2017 година, па јасно е дека е во совршена состојба. LaFerrari Aperta има 6,3-литарски атмосферски V12 мотор со хибридна технологија односно и со електричен мотор од 120 kW, а оваа комбинација развива 950 КС и 900 Nm вртежен момент.

Супер автомобилот забрзува од 0 до 100 km/h за помалку од три секунди, а до 200 достигнува за 7,1 секунди пред да достигне максимална брзина од 350 km/h.

Моторот е поврзан со седумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

Каросеријата е обоена во препознатливата црвена боја Rosso Corsa на Ferrari, а исто така има опционален карбонски тврд покрив.

Автомобилот има тркала со пет краци со димензии 19 инчи напред и 20 инчи назад со гуми Pirelli P Zero.

Четири краеви на издувните цевки го комплетираат целиот пакет што импресионира.

Внатрешноста е вистинска симфонија од карбон, црна кожа, алкантара и црвени детали, а кокпитот е „цивилизиран“ и содржи Bluetooth конективност, USB приклучок и клима уред, додека возачот има сензори за паркирање и камера кои помагаат во движењето наназад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“

Се продава уникатен Heuliez Intruder