Lamborghini Diablo на Mario Andretti на аукција

Ексклузивниот модел Diablo е легенда од деведесеттите години на минатиот век, а неодамна на продажба е понудена примерокот што беше во сопственост на поранешниот светски шампион во Формула 1, Марио Андрети, што дава дополнителен акцент на ексклузивноста…

Марио Андрети (Mario Andretti) го купил својот Diablo во 1991 година во црвено Rosso боја, а во следните години сопственикот на болидот неколку пати се менувал.

Во моментов се наоѓа на Флорида и се уште е во фантастична состојба.

За време на 31-годишниот живот супер автомобилот  бил навистина „грижливо чуван па дури и разгалуван“, но и покрај тоа има неколку неправилности кои може да се исправат со минимален труд, пренесуваат специјализираните портали.

Како и да е, автомобилот е целосно оригинален, редовно се одржува, а во 2020 година се изврши скап сервис на моторот, се заменети издувните цевки, сервисиран е системот за ладење, обработени се цилиндрите, а една година подоцна се заменети цилиндре на куплунгот.

Diablo е придвижуван од 5,7-литарски  мотор со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква V кој, кога е нов, разви моќност од 549 КС и 620 Nm максимален вртежен момент.

За забрзување од 0 до 100 km/h биле потребни 3,9 секунди, додека максималната брзина изнесувала 325 km/h.

Силата се пренесува до задните тркала преку петстепен мануелен менувач, а автомобилот нема серво волан, ABS сопирачки или пак контрола на тракцијата. Она што го држи возачот „залепен“ за патот се гумите Pirelli P Zero Rosso и неговата вештина.

Диск сопирачките ATE се грижат за запирање, а клештите на сопирачките се поправени во 2020 година.

Внатрешноста е обложена со кожа, а автомобилот поминал 37.535 километри. Сегашната највисока понуда е 140.000 долари, но се очекува да порасне. Неодамна, Diablo беше продаден за 399.226 долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volvo е само „нашминкан“ Geeli ?!!!!

F1 возачите Valtteri Bottas и Zhou Guanyu тестираа Alfa Romeo Tonale plug-in hybrid Q4

Најавен е редизајн на Peugeot 2008!

Отповик на McLaren Artura поради истекување на гориво и опасност од пожар

Bertone GB110 – класичен хипер автомобил што во себе има „италијанска душа“

Changan Lumin

Позната е цената на првиот автомобил на Moskvich

Во фабриката на Nissan во Петроград ќе се произведуваат модели на Lada

Колку време е потребно за кабината на EV да се загрее на 20 степени?