Lamborghini Invencible & Lamborghini Autentica

Само неколку недели пред дебито на првиот хибриден суперспортски автомобил на Lamborghini, италијанската фирма му оддава почит на својот познат атмосферски V12 мотор со coupe изведбата Invencible и roadster Autentica: два уникатни, единствени автомобили кои го истакнуваат ДНК на брендот и го претставуваат врвот на ексклузивниот акцент на Lamborghini на персонализацијата, вклучувајќи го клиентот од самиот почеток во креирањето модели…

„V12 моторот е еден од столбовите на нашата историја и успехот на нашиот бренд“, изјави Стефан Винкелман (,Stephan Winkelmann) претседател и извршен директор на Automobili Lamborghini.

„Додека се движиме кон прифаќање на новата ера на хибридизација во срцето на нашата стратегија Cor Tauri, ова е начинот на Lamborghini да го прослави атмосферскиот V12 со две уникатни возила кои совршено го претставуваат нашиот концепт за извонредност во персонализацијата.

Lamborghini Centro Stile ги дизајнираше овие два уникатни автомобили како квинтесенција на максимална креативност користејќи ја платформата V12, одразувајќи ги дизајнерските знаци кои придонесоа за иконското значење на компанијата, потпирајќи се на спортски карактер инспириран од тркачката патека.

Invencible и Autentica им оддаваат почит на ремек-делата на дизајнот на Lamborghini: Sesto Elemento, почит на леснотијата и моторспортот што се карактеризира со големо задно крило; Revemton со својот уникатен аеронаутички стил; и Veneno, кој го носи стремежот кон аеродинамичко совршенство до крајност.

„Создадовме два уникатни автомобили со свој уникатен карактер, инспирирани од деновите на патеката и опкружувањето со високи октани“, рече Митја Боркерт Mitija Borkert), шеф за дизајн во Automobili Lamborghini. „Тие беа дизајнирани од Lamborghini Centro Stile, покажувајќи максимална креативност на платформата V12. Овие уникатни дизајни се потпираат на нашата уникатна дизајнерска ДНК додека уште еднаш го подигнуваат нашето дизајнерско наследство на ново ниво“.

Двата нови автомобили го делат истиот монокок од јаглеродни влакна од Aventador, произведен во Санта Агата Болоњезе, заедно со каросерија од јаглеродни влакна што вклучува дизајни и технологии кои Lamborghini успешно ги тестираше во мотоспортот.

Импозантната хауба го повторува онаа на Essenze SCV12, комплетирана со нагласен преден сплитер заедно со вертикални потпори дизајнирани да управуваат со протокот на воздух на најефикасен начин.

Шестоаголникот, добро познат мотив на модерниот дизајн на Lamborghini, е хармонично, но сепак впечатливо интегриран во препознатливите визуелни елементи на автомобилот, почнувајќи од впечатливата предна и задна светла акцентирана со иновативни хексагонални LED светла.

На хаубата, отворите за воздух наликуваат на оние на Sesto Element, а истите знаци се повторуваат во централниот троен издув со врвови на Inconel: специјална челична легура со високи перформанси добиена од воздушната индустрија.

Во внатрешноста на двата автомобили доминираат чисти линии, со минималистичка контролна табла зајакната со хексагонални 3D печатени отвори за воздух и без инструменти на конзолата, за да се нагласи леснотијата на кабината и да се фокусира на чистото уживање во возењето.

Самиот кокпит е врамен во фиберглас, со дигитално читање со посветена графика за секој автомобил.

Coupe креацијата Lamborghini Invencible се одликува со суптилен контраст помеѓу доминантната нијанса на црвено и елементите од јаглеродни влакна засилени со црвени „снегулки“. Каросеријата на Rosso Efesto е надополнета со прагови на вратите од јаглеродни влакна и рамки на вратите, исто како и клештите на сопирачките во Rosso Mars, кои се наоѓаат зад тркалата со една навртка со облога од јаглеродни влакна. Класичните врати со ножици се карактеризираат со две истакнати шестоаголни тробојки: почит на италијанското знаме кое одекнува на панелите на вратите, како и на воланот.

Внатрешноста, во иста боја како и каросеријата, е во контраст со кожа од Rosso Alala и Nero Cosmos Alcantara, акцентирани со персонализиран вез во Rosso Alala и Nero Ade.

На таблата со инструменти има лого на Lamborghini во Rosso Efesto: истата боја се користи за рачките на менувачот на воланот.

Слично на тоа, roadster моделот Lamborghini Autentica има каросерија Grigio Titans со мат црна и Giallo Auge детали во живопис: боја која се повторува на клештите на сопирачките, како и на главните аеродинамички елементи.

Ова вклучува преден сплитер и задно крило добиено од мотоспортот, заедно со пар перки.

Профилот на автомобилот е уникатен поради двете куполи со интегрирани рол-барови, инспирирани од тркачките автомобили од минатото.

Внатрешноста може да се пофали со елегантен вез во Giallo Taurus, со контрастни кожни тапацири од Nero Ade и двобојни Nero Cosmos и Grigio Octans Alcantara.

Invencible и Autentica беа последните автомобили произведени од Lamborghini опремени со 6,5-литарски надолжно монтиран 12-цилиндричен мотор пред транзицијата во хибридната ера.

Последен поздрав за lamborghini што заминува. Тој испорачува 780 КС и максимален вртежен момент од 720 Nm при 6.750 вртежи во минута на V12 погонската група, поврзан со седум-брзински ISR менувач, погон на четири тркала и динамичен систем за управување на Lamborghini.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Opel Astra G 25 години на автомобилската сцена

ExoMod Dodge Challenger SRT Hellcat

Volkswagen планирал Golf со V10 мотор!

Asprey Bugatti Egg Collection

Lexus LC Ultimate Edition

DS покажува како би можел да изгледа реинкарнацијата на летечкиот Citroen DS

Novitec Lamborghini Aventador Ultimae Roadster

Легендарниот „дедо’ на BMW Series7

Citroën DS автмобилска икона полна генијални иновации!