Lamborghini на “ниет“ за влез во нова hyper класа на Le Mans!

Престојната хипер-автомобилска класа, што ќе го замени LMP1 на World Endurance Championship и Le Mans 24 Hours од 2020 година, ветува дека ќе го подмлади мото спортот…

Производителитена супер перформанс автомобили како Aston Martin,  Scuderia Cameron Glickenhaus, но и автомобилскиот џин Toyota, веќе го потврдија своето учество во новиот серијал, а сега и Lamborghini навестува дека можеби ќе им се приклучи.

Стефано Доменикали, шефот на Lamborghini, во интервју на годинешниот  Goodwood Festival of Speed, изјави дека италијанскиот производител на автомобили ги проучува потенцијалните шанси за слава на Le Mans.

„Има дискусии и ние се трудиме да ја разбереме регулативата за да видиме дали ни е од интерес. Нема што да се каже сè додека не се заврши проценката и во тој момент одговорот може да биде да или не. Засега, можно е “, откри Доменикали.

 

Доменикали вели дека компанијата нема буџет за да развие целосно нов, ограничен хиперавтомобил кој ќе ги исполни барањата на хомологацијата за новата класа, но SC18 покажува дека има основа што би можело да биде интересен пристап.

Тој додаде дека автомобилот покажува дека има капацитет за да прерасне во еден ваков проект.

Според прописите и регулативите за хиперавтомобил, производителите мора да се натпреваруваат со возило засновано на патнички автомобил, од кој се градат најмалку 20 улично-легални модели во период од две години, при што  мора да имаат максимална тежина од 1100 kg и и моќност од 738 KS.

Исто така, хибридните системи не се задолжителни, но можат да се користат со ограничена моќност на 268 KS.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Милиони животи да се спасат на патиштата“- Жан Тод

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Скроен планот за старт на Formula 1 сезоната!

Нашите Твинговци со два тима во ТОП 10 на трката во издржливост на Endurance Race LEMA Гробник 

Македонските „Твинговци“ со фантастичен настап на „Гробник“

АКК Рено Спорт ја стартува втората сезона на  Twingo Cup  со интернационален трка на „Гробник“

Toyota ја претстави унапредената GR Supra за 2021 со 387 КС

Ferrari го претстави својот нов болид – SF1000

Carlos Sainz, Ricky Brabec и Andrey Karginov „кралеви“ на Dakar 2020