Lamborghini Urraco слави 50 роденден

Историјата вели дека Lamborghini го претставил својот Coupe автомобилот Urraco со конфигурација на седишта   2 + 2, долго 4,25 метри , на крајот на октомври 1970 година на Салонот за автомобили во Торино..

На почетокот во него се вградувале 2,5-литарски, бензински мотор со моќ од 220 КС (може да достигне максимална брзина од 245 км/ч)

Подоцна пристигнале и верзиите со 2.0-литарски мотор и 182кс (за италијанскиот пазар), како и 3.0-литарски мотор со ергеле од 265 полетни  ждребиња.

Од 1970 до 1979 година, Lamborghini произведе вкупно 776 примероци од моделот Urraco.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шведска станува вселенска сила- најавува лансирање на сателити

И Ferrari отповикува автомобили!

Најскапа гаража во светот

Fiat 500 Electric 3+1 со дополнителна трета врата

Dacia Duster Pick- up!

Скејборд голем колку лаптоп и на струја доаѓа од Јапонија

Најава за мистериозен Bugatti

Audi TT RS во чест на 40 гдини на Quattro погонот во само 40 примероци

Благороднички луксуз на песокот во Сахара