Lamborghini Veneno се продава за 9 милиони евра

Црно-зелениот Lamborghini Veneno Roadster се продава во Дубаи за 9 милиони евра, откако помина само 3.500 километри…

Секој Veneno има уникатна спецификација, што го прави многу лесно да се разликуваат. Ова е втор од само девет примероци изградени, и е завршен во црна боја со зелени акценти и кабина во зелена кожа и изложени јаглеродни влакна.

Овој конкретен примерок беше продаден на аукцијата на RM Sotheby’s во 2020 година за 4,5 милиони долари, што укажува на зголемување на вредноста на хипер автомобилот за само две години. Имајте на ум дека цената на Veneno Roadster беше 3,3 милиони евра кога беше нов, пренесуваат светските информативни агенции.

Помеѓу 2013 и 2014 година беа произведени вкупно четири купеа Veneno, плус девет roadster изведби.

Под приспособената каросерија во која доминираат истакнати аеро компоненти се наоѓа монококот од јаглеродни влакна и V12 моторот на Aventador кој произведува 552 kW/750 КС.

Продавачот на оваа копија е VIP Motors од Обединетите Арапски Емирати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Оваа Testa Rossa чини „само“ 93.000 евра

Електрична трансформација на луксузниот олдтајмер

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000-та на аукција во Април

Samsung претстави мобилен за вљубениците во BMW

Европска премиера на Peugeot Inception Concept и уметничка соработка со дизајнерот Emeric Tchatchoua, основач на 3.Paradis

Jeep Wrangler Rubicon 20th Anniversary Edition

Alfa Romeo одбележува 100 години нa Quadrifoglio брендот

Mercedes- Maybach S 580 e

Renault Clio: историја во бројки и слики