Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Италијанскиот „Лилипутанец“ штотуку имаше уште едно разубувување, покажувајќи дека се уште е витален….

YPSILON е моделот благодарение на кој Lancia ги преживеа најтешките години во својата историја. Во текот на 38 години, Lancia Ypsilon помина низ четири генерации и 36 специјални верзии, а до денес се продадени повеќе од 4 милиони единици од овој мал но елегантен градски автомобил.

И денес, по повеќе од една деценија на пазарот, ова е еден од најпродаваните модели во Италија, но и еден од оние кои сè уште привлекуваат внимание кога ќе поминат покрај вас. Покрај тоа со нови рендери се најавуваат големи измени за моделска 2024 година. Новината би требало да биде прикажана на 28 ноември годинава

Се заедно, овој модел се одликува со тоа што не може да се каже за ниту еден друг модел претставен во 2011 година. Имено, Ypsilon сè уште е на автомобилската сцена и влегува во новата моделска година со две опции за погонски единици.

Едниот од тие мотори е со работен волумен од 1.0 –литри, со 6моќ од 9 КС и во форма на благ (mild) хибрид, а другиот е стар 1.2 литарски атмосферски, со плинска инсталација.

Италијанците можат да избираат помеѓу три нивоа на опрема и седум бои на екстериерот, а најголемите иновации се Android Auto и Apple CarPlay за поврзување, како и безжичен полнач.

Почетната цена е 14.150 евра со дополнителен трошок за финансирање, што пак заедно изнесува околу 15.950 евра, за онлајн нарачка. Иако можеби тоа и не изгледа дека е многу, во денешните услови на пазарот, но сигурно е значително повеќе од сегашната цена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември

Renault Grand Kangoo