Land Rover работи на перформанс Defender

Се чини дека Defender ќе стане уште еден теренски модел кој исто така ќе добие  варијанта  ориентирана кон перформанси на асфалтот…

Ова не е ништо ново, со години наназад Mercedes прави многу пари со продажба на верзијата AMG G-Class. Ако Германците можат, зошто не би можеле и тие – така веројатно мислеше раководството на британскиот производител.

MotorTrend пишува дека Land Rover во моментов работи на моделот Defender SVR, кој воедно ќе биде круна на понудата на новата генерација. Иако LR неодамна го претстави Defender со V8 мотор, тој нема да користи своја единица за погон во ова најпотентно издание. Наместо тоа, тој ќе се одлучи за мотор на BMW.

И не само кој било, туку 4,4-литарски V8 кој најде примена во голем број модели на изведба со сино-бела ознака за пропелер. Гласините велат дека Defender SVR треба да има околу 610 КС, што е секако голема моќ и сериозно подобрување во однос на Defender V8.

Инаку Defender V8 испорачува 525 КС и 625 Нм, што е доволно овој SUV oд 0 дo 100 км/ч да забрзува за 5 секунди, додека максималната брзина изнесува 240 км / ч.

Од тоа произлегува дека со уште помоќен мотор, треба да очекувате подобри перформанси од Defender. Сè уште не е официјално потврдено дека ваквото издание воопшто е во фаза на развој, но ако е така, премиерот може да се очекува веќе следната година.

Бидејќи Defender SVR ќе биде крунскиот скапоцен камен на Land Rover, цената сигурно ќе биде повисока за минимум 20 000 евра во споредба со стандардниот модел со V8 мотор.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Октански прстени.

Škoda станува марка на непушачи!

Наскоро Boldmen CR 4

Lada Niva Legend 50th Anniversary Limited Edition

Citroën Ami потврден и за пазарот во Велика Британија

Honda со online продажба на автомобили во Јапонија

Новиот управувач на Tesla на тест- Појави сериозни безбедносни ризици

Нова Honda BR-V со 7 седишта

До 2025 година сите Taxi возила во Виена ќе возат на струја!