Legendarni Nissan NPT-90

Приказната за автомобилов ја раскажува победничката историја на јапонскиот тркачки модел …

Nissan произведе некои од најдобрите тркачки автомобили во текот на изминатите децении, а меѓу нив се истакна NPT-90 IMSA GTP.

Произведен е во само шест (6) примероци, а неговата шасија со ознака 90-91 неодамна беше понудена на продажба.

NPT-90 заживеа откако ја освои серијата на Меѓународната асоцијација за моторспорт во 1989 година.

Дебитираше и во трката во сезоната 1990 година, а истата година забележа 3 големи победи во Америка.

Ова и обезбеди на јапонската марка место меѓу најдобрите производители на автомобили, по што легендарниот тркачки модел требаше да биде „пензиониран“.

Тој се врати на патеката на почетокот на 1992 година – по судирот на два тркачки модели, тој повторно на Nissam му го обезбеди шампионатот на производителот.

Неговиот 3.0-литарски V6, со двоен турбо полнач, е базиран на моторот Nissan 300ZX Turbo, но е изменет за да испорачува над 950 КС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

McLaren Elva Gulf Theme by MSO

Gordon Murray ја засили екипата

Hyundai Elantra N TCR нов адут за натпреварување на Корејците

Шефот на Lamborghini станува извршен директор на Formula 1

Peugeot подготвува ултимативен „спортист“ за Le Mans 2022

Фетел го купи болидот Williams FW14B што го возел Менсел

Alpine F1® Team влегува во Formula 1 ново име во големиот циркус на тркал

Цените на горивата повторно паѓаат

Renault Talisman отстапува место на електрична лимузина!