Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Стефан Петерхансел во Audi, инаку 14 кратен освојувач на релито на наголеми и најтешки барање од возачите, ја забележа ја својата 49-та победа, прва во годинешното издание на Дакар 2022 и се приближи до рекордот на уште една рели легенда  на најтешкиот рели натпревар во светот – Ватанен…

Повторно двојна победа за Audi на релито Дакар во 2022 година, само со сменети улоги. Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel), кој оправдано го нарекуваат Мистер Дакар по 14 победи на Дакар, ја извојува првата победа оваа година. Со 49 етапни победи, сега има само една помалку од рекордот што се уште го држи легендарниот Ари Ватанен (Ari Vaten).

Денеска во Саудиска Арабија повторно беше ден за славење на тимот на Audi Sport. Карлос Саинз (Carlos Sainz) го освои второто место, а му обезбеди двојна победа на Audi RS Q e-tron.

Третото место по етапата долга 759 километри му припадна на Орландо ТерановA (Orlando Terranova) за тимот BRX во возилото Hunter.

Малку што е променето во генералниот пласман на релито Дакар 2022 година. Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) денешната делница ја заврши на шестото место со 5′:50“ заостанување зад победникот, но за неговото водство и се поблиската победа најважно е што Себастиен Леб (Sebastien Loeb) не ја намали премногу разликата.

Францускиот деветкратен светски шампион во WRC заврши на петтото место и ја намали својата разлика од Ал-Атија за нешто повеќе од минута и половина и сега таа изнесува 32′′ 40′.

Поз.  Бр.      Возач/совозач                  Тим                                       Време

 

1      201 (Qat) Nasser Al-Attiyah

(And) Matthieu Baumel    Toyota Gazoo Racing               33h 13′ 37”

2      211 (Fra) Sebastien Loeb

(Bel) Fabian Lurquin        Bahrain Raid Xtreme               33h 46′ 17”

+ 00h 32′ 40”

3      221 (Arg) Orlando Terranova

(Esp) Daniel Oliveras Carreras Bahrain Raid Xtreme    34h 42′ 55”

+ 01h 29′ 18”

За мотоциклистите денот беше многу подраматичен и дојде до нов пресврт во генералниот пласман.

Австриецот Тоби Прајс (Toby Price) ја освои етапната победа во фабричката КТМ, Лучијано Бенавидес (Luciano Benavides) од Аргентина се искачи на етапниот подиум, додека Адриен Ван Беверен (Adrien Van Beveren) на Yamaha, кој всушност најдобро ја заврши работата денес, заврши на третото место.

Фабричкиот возач на Yamaha поведе пред Сем Сандерленд (Sam Sunderlend) во фабричкиот тим на Gas Gas, кој денеска повторно беше слаб и заврши на 19. место со над 11 минути задоцнување.

Сепак, за мотоциклистите тоа е далеку од завршено, а во двете преостанати етапи, од кои едната, последната е само 160 километри, има уште многу што да се промени.

Поз. Бр.       Возач                                                      Тим                                                  Време

 

1      42  (fra) Adrieb Van Beveren       Monster Energy Yamaha Rally Team        33h 27′ 06”

2        3 (gbr) Sam Sunderlan                   Gas Gas Factory Racing                            33h 33′ 05”

+ 00h 05′ 59”

3        7 (chl) Pablo Quintannila            Monster Energu Honda                               33h 33′ 21”

+ 00h 06′ 15”

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Победничкиот болид на Шумахер Ferrari F300 на аукција

Новата генерација на Ford Mustang пристигнува следниот месец!

Stellantis ја раскинува „дружбата„ со кинескиот партнер GAC

Продажбата на VW Group во драстичен пад во однос на минатата година

Трет триумф на Марко Блажевски во Twingo Cup

Honda размислува за враќање во F1

Нов тркачки викенд на Twingo Cup на Гробник со рекорден број возачи

Наспроти сите други производители Dacia со раст на продажбата во првото полугодие

Цените на горивата продолжуваат да одат „горе – долу“