Lexus LC Ultimate Edition

Lexus подготви и нова специјална верзија на LC модел за 2024 година наречена Ultimate Edition…

Оваа ограничена серија е достапна за европските клиенти, во верзии Coupe и Cabrio со V8 мотор, со мат Hakugin White боја што одговара на финиот јапонски порцелан. Елегантната боја, за која се вели дека е инспирирана од линијата на спортски автомобили на компанијата, олицетворение на LFA, се одликува со сатенски лак и е во контраст со црни акценти.

За да се разликува од стандардниот LC, Ultimate Edition исто така има аеро-елементи обликувани во предниот браник.

Lexus истакнува дека тие се повеќе од само изглед (шминка) бидејќи имаат функционална улога да го помогнат протокот на воздух со намалување на подигнувањето на предниот дел на возилото за подобро управување и стабилност.

Сликите од Ultimate Edition Coupe допрва треба да бидат објавени, но се вели дека има задното крило од карбонски влакна обоено црно.

Внатрешноста е подеднакво елегантна како што се одликува со сина Kachi боја, добиена од конците што се користат за оклопот на самураите.

Имаа синкаво-црна нијанса позната како Kachi Iro (боја на победа).

Lexus исто така го става серискиот број на автомобилот на алуминиумска плоча пред рачката на менувачот за да ја означи неговата ексклузивност.

Дополнително, на панелите на вратите и централната конзола има прагови од „Limited Edition“ и Alcantara површини.

LC Ultimate Edition е придвижуван од тјунираната верзија на атмосферскиот 5.0 литарски мотор кој обезбедува подобрена реакција, помазна работа и подобар звук.

Конечно, стандардниот Lexus LC од 2024 година исто така е надграден во Европа со 12,3-инчен екран на допир, препознавање глас и навигација базирана на облак.

Другите новитети вклучуваат три дизајни на тркала со големини од 20 и 21 инчи, камерата за монитор со панорамски поглед и надградениот безбедносен систем Lexus +.

Инженерите повторно го наместија системот за сопирање по жица за поприродно чувство и работеа на 10-брзинскиот автоматски менувач за подобро да го предвидат следниот потег на возачот.

Lexus ќе започне со производство на стандардниот LC 2024 за Европа во мај, додека Ultimate Edition е закажана за септември истата година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance

Czinger 21C V Max со 1.350 КС

Subaru го слави седумдесеттиот роденден

Fiat Ritmo: 45 години

Audi A4 Allroad Quattro Heritage Edition