Lexus најавува нов електричен концепт

Lexus подготвува нов концепт автомобил за саемот за мобилност што ќе се одржи во Јапонија следниот месец.

Новиот концепт ќе ја најави следната генерација на електрични возила на брендот, кои ќе усвојат модуларна структура, како и модифицирана батерија за која се вели дека може да понуди повеќе од 800 километри досег со целосно полнење.

Lexus забележува дека првата од неговата следна генерација целосно електрични возила ќе дебитира во 2026 година и ќе има корист од драстично променетите методи на производство и целосно обновена софтверска платформа додека се движи напред со својот план да стане јаглеродно неутрален.

Јапонците се уште не објавија други детали за новиот концепт, но се очекува времето на брзо полнење да се намали на приближно 20 минути за полнење од 10 до 80 проценти.

Што се однесува до модуларната структура на телото, овој пристап „ги намалува процесите и ја зголемува продуктивноста“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!