Lexus  сопроизведен целосно електричниот модел за 10 дена во Кина

Lexus конечно во светот на електричните возила со својот прв производ, кој ќе дебитира во Кина на 22 ноември

Брендот Lexus, луксузната дивизија на Toyota,  ќе лансира целосно нов електричен модел во Кина и Европа, кој официјално ќе го претстави на интернационалната автомобилска изложба Гуангжу 2019 во Кина.

„Специјално изработени за да одговараат на потребите на публиката во Кина и Европа,  дополнително ги засилува настојувањата на брендот да понуди портфолио на електрифицирани погонски избори за разновидната публика на флобално ниво“, стои во соопштението на  Lexus.

Јапонците со електрифициран концепт LF-30 веќе ги увиде реакциите на клиентите, но и покрај „електрифицираното“ име, тој не е хибриден или plug-in хибриден модел, туку електрично возило со електрични мотори монтирани на секое тркало што, во комбинација, обезбедува излез од 536 кѕ.

Во зависност од условите на патот или барањата на возачот, автомобилот може да користи погон на предните, задните или сите четири тркала, а исто така е опремен и со неколку нови технологии, како безжично полнење, систем за само-паркирање ...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW го смени шефот за развој на софтвери- Дојде како засилување, заминува како разочарување!

Jeep освои престижни награди со моделите Renegade, Wrangler и Grand Cherokee

Во идниот квартал Tesla планира да произведе рекорден број електрични возила

Новиот Bronco на нови фотки пред официјалната промоција

Cupra Tavascan и натаму останува концепт, засега без планови за производство

Едно цело село во Франција ќе вози Renault Zoe!

Брендирани маски и еколошки Fiat 500e за претседателот на Италија!

Ставата на Ferrari 250 GTO повеќе не е заштитена – реплики на повидок

Наскоро Mercedes-AMG GT Black Series