Livewire лансира нов S2 Del Mar LE 

Брендот Livewire, во сопственост на Harley-Davidson, претстави уште еден модел – S2 Del Mar LE..

Ова е втор електричен модел на оваа марка, кој доаѓа по Livewire One, во основа мотоцикл Harley-Davidson Livewire, со само различна ознака.

Livewire одлучи првично да го понуди S2 Del Mar во ограничена серија, достапна исклучиво преку претходна нарачка. Оваа серија ја носи ознаката LE и има само 100 примероци. Не е изненадување што сите 100 беа продадени.

Во основа, S2 Del Mar е поедноставно и економски попристапно продолжение на One. Неговото „срце“ е новата монококна шасија Arrow, која комбинира електричен мотор од 60 kW (80 КС), батерија и контролен хардвер.

Според Livewire, овој дизајн треба да биде модуларен, т.е. да послужи како основа за повеќе идни модели. Првиот Del Mar носи естетика во урбаните улични тракери, споени со тркала од 19 инчи.

Од останатите детали, има тежина од 199 килограми, со автономија од околу 160 километри. Во изданието LE, S2 Del Mar носи уникатна комбинација на бои, како и табличка со броеви за да го нагласи својот ограничен статус.

За разлика од One, S2 Del Mar LE има поприфатлива цена од 17.699 долари (околу 17.000 долари). Како што веќе рековме, сите 100 примероци беа продадени за само 18 минути.

Стандардната верзија би требало наскоро да се најде на пазарот. Со оглед на позитивните впечатоци од варијантата LE, не треба долго да чекаме.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One