Lotus и Williams – соработка во производство на електрични хипер автомобили

Уште во декември минатата 2019 година е објавена информацијата за тоа дека во Lotus планираат електричен  hypercar што би требало да чини околу два милиони фунти…

Во меѓу време медиумите во Британија успеале да дознаат и неколку детали за истиот.

Во веста стои дека проектот е веќе во тек, како и дека концепт верзијата би требало да ја запознаеме уште во текот н оваа 2019-та година.

Најновите вести, пак, велат дека техничкиот партнер на Lotus ќе биде Williams Advanced Engineering,кој ќе се погрижи за електричниот погонски систем на хипер автомобилот.

Проектот се води под кодно име Omega, a кога ќе се појави, на почетокот на идната деценија, серискиот модел ќе биде најбрзиот и најскапиот модел што Lotus го направил во својата 70-годишна историја.

Се шпекулира дека во неговиот погон би можеле да бидат „впрегнати“ неколку електромотори (барем два), со моќ од околу 1000KS, со погон на сите четири тркала, со наплив на современа технологија

Исто така е наведено дека хипер автомобилот на Lotus ќе располага и со автономија на возење, со едно полнење на батериите, од најмалку 400 km.

На крајот е проследена и информацијата дека се планира производство на многу лимитирана серија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda подготвува нов атак на брзинскиот рекорд на машина за косење трева!

Aston Martin Vantage V12 Zagato Heritage Twins by R-Reforged- нова приказна!

Во чест на 100 годишнината Bentley произведува и луксузен мебел!

Nissan GT-R Nismo 2020 со деби на Њујорк 2019!

Apollo Intensa Emozione подготвена за производство

Светски автомобил на годината 2019 и hat trick за Jaguar I-Pace!

Наследникот на Lamborghini Aventador  со хибриден погон

Од производната лента се симна милионитиот VW Sharan

Поостарите возила од вчера за влез во центар на Лондон плаќаат 12,5 фунти