Мафијата во Италија од дрога заработила колку и Fiat од продажба на возила

Трговијата со дрога цвета веќе со децении, при што јужниот дел на Италија е предводник, па така и не звучи неверојатно дека мафијашите таму заработуваат исто толку пари како автомобилскиот гигант Fiat од бизнисот со автомобили ….

Канцеларијата на ООН за сузбивање на трговија со дрога и оружје објави дека мафијата во Италија заработува неверојатни 32 милијарди евра годишно од трговија со дрога, колку што изнесува годишниот бизнис на автомобилскиот џин од Торино!

Кога ќе се направи паралела, испаѓа дека тие заработуваат речиси колку и Fiat со производство и продажба на автомобили.

Но тие се и попрофитабилни, бидејќи автомобилскиот концерн вработува многу повеќе лица, плаќа придонеси и давачки, а мафијата е ослободена од тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обновената Porsche Panamerа постави нов рекорд на Нирбургринг

Идеално решение за SUV на Ferrari

И Tesla отвара фирма за тјунинг на автомобили

Alfa Romeo Giulia  со над 400.000 поминати километри

Гаража во Токио место од соништа за вљубениците во Lamborghini

Maserati Ghibli Trofeo, Quattroporte Trofeo  и Levante Trofeo

Новиот Nissan GT-R пристигнува 2023  година со хибриден погон

Auto Bild го најавува Volkswagen Golf 8 Variant

Од млазен авионски мотор до куќичка за кампување!