Mahindra претставува нова понуда на електрични возила

Mahindra е подготвен посериозно да се впушти во одржлива мобилност…

Џинот на индиската автомобилска индустрија објави интересен преглед на новата гама на електрични автомобили. Исто така потврден е и датумот кога овие нови модели ќе бидат претставени во јавноста.

Сè е подготвено за лансирањето на новото семејство на електрични автомобили на кои работеше Mahindra. Овој колос на индиската автомобилска индустрија одлучи да ја зголеми својата посветеност на целосно електричната мобилност со премисата да го намали јазот со Tata, нејзиниот главен ривал. За ова Mahindra подготвува долга листа на новитети.

Mahindra објави неколку слики како преглед на новите електрични автомобили што ќе бидат претставени ова лето. Покрај тоа, компанијата не поканува да го одбележиме 15 август 2022 година во нашите календари доколку не сакаме да ги пропуштиме новитетите на кои работи во последно време. Напредокот покажува дека марката ќе им даде приоритет на теренците во својата посветеност на електрификација на највисоко ниво.

На сликите што го илустрираат овој напис и објавени од брендот, ни е прикажана силуетата на новите електрични автомобили кои ќе дебитираат во август. Некои силуети кои брзо ќе ги поврземе со теренци. Дури и еден од нив ја покажува типичната линија на SUV Coupe. Вистина е дека Mahindra не навлезе во детали за она што можеме да го опишеме како ново семејство на електрични автомобили. Сепак, еден од нив се чини дека е позициониран како 100% електрична варијанта на еден од SUV-овите што се нудат во моментов.

Ќе има ли електричен Mahindra XUV700? Врз основа на ова, тоа е нешто што не можеме да го исклучиме. Патем, уште една работа што треба да се напомене е дека овие нови електрични автомобили ќе бидат прикажани во напредниот дизајнерски центар што го има Мahindra во Оксфордшир, Англија. Објект со кој управува Пратап Босе.

Mahindra ја прифаќа оваа производствена офанзива под слоганот „Born Electric“. Има уште неколку детали за овие „електричари“. Не е исклучено повеќе информации да бидат јавно објавени деновите пред нивното презентирање. Во секој случај, Mahindra е подготвен да влезе во ерата на електричните автомобили без комплекс.

Пред неколку месеци, самата компанија ја потврди својата намера да ги опреми своите идни електрични автомобили, поддржани од платформата BEP, со одредени компоненти од MEB архитектурата на Volkswagen Group. Одлука што на крајот значи дека идните електрични автомобили на Mahindra ќе имаат гени на Volkswagen.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите за 2023 ветуваат електричен автомобил со досег од 1000 км

Suzuki и Toyota заеднички прават електричен SUV

Електричен Chery QQ Wujie Pro

Дополнителна опрема направена по мерка за Opel Astra и Astra Sports Tourer

Lincoln Model L100 Concept

R5 TURBO 3E, Роден за дрифт

XPeng од Кина овозможува полнење на EV батериите двојно побрзо одошто Tesla

Moskvich ќе развие сопствена платформа за електрични возила

Dacia сврте нов лист