Мајкл Маси повеќе не е директор на трките во Формула 1

Директор на трките во Формула 1 во претходната сезона беше Мајкл Маси, а по скандалозните одлуки на крајот од сезоната беше сменет…

Мајкл Маси (Michael Masi) доби отказ, а тоа го соопшти претседателот на FIA, Мохамед Бен Сулејем (Mohammed ben Sulayem). Тој најави серија промени откако FIA започна истрага за контроверзниот крај на шампионатот во Формула 1 во 2021 година.

Посебно под лупа беше трката во Абу Даби каде Маси направи катастрофални потези, поради што финалето во 2021 година ќе остане засекогаш запаметено во Формула 1.

Макс Ферстапен ја освои титулата, а Маси ја направи најголемата грешка со непочитување на правилата за безбедност возилото. На тој начин директно влијаеше на трката и борбата за титулата.

Во иднина две лица ќе имаат улога на директор на трката, а ќе имаат и дополнителна помош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

Отповик за 61,000 возила на BMW

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck