Manifesto: Лабораторијата на Dacia на четири тркала

  • MANIFESTO е концепт автомобил кој ги обединува и потврдува вредностите за кои се залага Dacia

  • Неопходен е, кул, робустен и дизајниран за активности на отворено. Од перспектива на заштита на животната средина, тој е ефикасен и економичен

  • Концептниот автомобил MANIFESTO е „лабораторија“ за тестирање на иновативни решенија, а некои од неговите револуционерни карактеристики ќе бидат вградени во идните сериски модели на марката Dacia.

Со концептниот автомобил MANIFESTO, oд Dacia уште еднаш докажаа дека нема рамен кога станува збор за основни, кул, робусни, достапни и еколошки ефикасни автомобили. Новиот концепт е средство за тестирање на иновативни решенија. Покрај тоа, тој е поврзан со природата, еколошки и богат со револуционерни карактеристики кои ќе оживеат во сериските модели на Dacia во иднина.

Но, тоа не е прототип на иден модел.

Со овој концепт, Dacia им порачува на своите клиенти, кои сè повеќе сенастроени да поминуваат време во природа, дека има намера да остане со нив и да работи на зголемување на вредноста и квалитетот што ги прави нејзините возила толку успешни.

Есенцијални и „кул“

Концептниот автомобил MANIFESTO го менува концептот на основниот автомобил, обезбедувајќи уште поедноставно и поавтентично искуство. Патниците се во директен контакт со околината, што значи дека на возилото нема врати, прозорци или ветробранско стакло!

Потопени сте во природата. И кога уживате во активности на отворено, ништо не ја надминува удобноста на работната површина што го заменува капакот на багажникот.

Патниците се чувствуваат повеќе поврзани со природата и во исто време остануваат во контакт со надворешниот свет благодарение на услугите за паметни телефони: едноставниот, ефикасен и исплатлив пристап на Dacia „Донесете го вашиот сопствен уред“ им овозможува на патниците целосно да го интегрираат својот паметен телефон во возилото и поврзете го со патниот компјутер.

Овој систем е веќе достапен во неколку модели на брендот и ќе продолжи да се развива во иднина.

Концептниот автомобил MANIFESTO воведува уште една револуционерна карактеристика што ќе биде вградена во идните модели: YouClip, исклучително едноставен систем за безбедно прицврстување на низа практична и модуларна опрема.

А бидејќи „кул“ и „практично“ често одат рака под рака со Dacia, патниците ќе имаат и едно предно светло што може да се откачи и да се користи како моќна фенерче.

Затоа што зошто би имале две светла, кога едното ви обезбедува доволно осветлување?

Робусни и создадени за активности на отворено

Возилата на Dacia се познати по нивната издржливост и доверливост. Duster, Jogger и Sandero Stapway се само некои од моделите на кои можат да сметаат клиентите кои бараат авантура.

Концептот MANIFESTO не застанува тука, туку оди чекор понатаму и се позиционира како посредник меѓу луѓето и природата.

Концептниот автомобил MANIFESTO ги има сите предности на теренецот, вклучително и погон на сите тркала, дарежливо растојание од подлогата, големи тркала и каросерија што издржува дури и на најсложените терени.

Покрај тоа, тој е водоотпорен: неговата внатрешност може да се исчисти со млаз вода.

Отстранливите навлаки за седишта за миг се претвораат во вреќи за спиење.

Багажниците на покривот можат да носат секаков товар, бидејќи нивните попречни шипки може да се конфигурираат на различни начини.

(Dacia веќе го надмина и подалеку со своите иновативни модуларни носачи на покривот за Sandero Stepway и Jogger, кои наскоро ќе бидат достапни за Duster).

Наменската и отстранлива батерија се полни преку обичен штекер, претворајќи го концепт возило MANIFESTO во извор на електрична енергија за активности на отворено.

Еколошки свесно и паметно возило

Со овој концепт, марката ја претставува визијата на возило со минимален еколошки отпечаток.

Тој е компактен и лесен, така што троши помалку енергија. Ваквите напори за постигнување на ефикасност се враќаат во далечното минато на Dacia.

Jogger, на пример, е полесен за 300 килограми од конкурентските возила со седум седишта.

Голем дел од телото на концептот MANIFESTO е направен од рециклиран материјал Starkle® со „забележан“ ефект, произведен од обработени полимери.

Во внатрешноста се користат и природни материјали, како што е покривката од плута на контролната табла.

Декоративни хромирани влошки не беа користени, исто како во најновите модели на Dacia.

Гумите без воздух на овој концепт се уште една иновативна карактеристика насочена кон заштита на животната средина и на крајот заштеда на пари. Нивниот основен принцип е издржливоста: овие гуми се отпорни на дупчење и траат колку и самото возило.

„Во Dacia сакаме да стоиме цврсто на земја. Во развојот и истражувањето на новите идеи не сакавме да се ограничиме на 3D симулации, туку делумно да ги реализираме и да видиме како изгледаат во реалноста! Покрај тоа што е дизајнерски објект, концептниот автомобил MANIFESTO ја отелотворува нашата визија и обединува бројни иновации – некои од нив се екстремни кога станува збор за нивната имплементација, но сепак остануваат достапни за клиентите.А некои ќе оживеат во идните модели на брендот Dacia“

Дејвид Дуранд (David Durand), директор на Одделот за дизајн на Dacia

„Сакаме да понудиме цела палета на производи кои нагласуваат ветувањето на нашиот бренд, што значи дека ќе се фокусираме на она што навистина е важно за клиентите во возилото и ќе ги приспособиме моделите на активности на отворено.

Покрај моделите, моментално работиме и на иновативни карактеристики кои подобро одговараат на потребите и начинот на живот на нашите клиенти.

Во исто време, концептниот автомобил MANIFESTO служи како лабораторија за тестирање и развој на нови идеи.

Верзијата што ја гледате денес ќе продолжи да се развива заедно со нашето истражување.

Затоа, не пропуштајте ги нашите идни модели: тие ќе бидат уште попаметни, уште посоодветни за активности на отворено и уште повеќе Dacia!“

Лајонел Џејлет (Lionel Jaillet), претседател за перформанси на производи, Dacia.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Bentley Dezervator со лифт го искачувате автомобилот на кат во гаражата до станот

Porsche Vision Gran Turismo Spyder

Која автомобил најчесто се појавува во филмовите

Hennessey Venom F5 Roadster

Lucid Air Sapphire

Електричниот Zeekr 001постави нов рекорд во дрифт за EV

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Британец бил сопственик на дури 55 автомобили на FIAT

Czinger 21C V Max