Марадона возел и FIAT 128!

Колку бил скромен, неодамна починатиот фудбалер од Аргентина,  Диего Марадона, покажува и фактот дека во животот возел и „народни“ ценовно пристапни автомобили, од кои едниот е повеќе од познат на нашите простори….

Имено, Марадона, за кого многумина сметаат дека, ако не најдобар фудбалер на сите времиња во светот, тогаш еден од најдобрите, возел автомобил за широките народни маси каков што е овој Fiat 128.

За автомобилот кој е пронајден во стаја, се вели дека бил реставриран многу години по периодот кога бил во сопственост на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто е брз болидот на Bugatti

Audi RS7 – Најбрзиот блиндиран автомобил на светот

Ѕвездите на FC Barcelona нурнаа во светот на Cupra!

Ford Bronco добива pick-up варијанта

Ital Design најавува нов DeLorean

Abarth 595 Hercules болид во микро-пакување навиен на 217 KС

Дали електричниот Rolls Royce ќе се вика Silent Shadow!?

Најавен модерен Porsche 914

Lada Niva на Nirburgring