Maserati GranTurismo Zeda

Реномираната благородна автомобилска марка од Италија – Maserati со единствен примерок наречен GranTurismo Zeda  го одбележа крајот на 12-годишното производство на поуларниот GranTurismo модел…

Тоа е прекрасна креација со  уникатен надворешност во три бои, за кој се погрижи дизајнерското студио на марката Centro Stile Maserati, со преден дел обоен во традиционалната Maserati Blue боја, а завршува со лесен сатенски финиш.

Тквата консталација треба да го потенцира фактот дека GranTurismo Zeda е мост што ги поврзува минатото, сегашноста и иднината на овој бренд, а направен е како омаж на запирање на производството на прекрасниот Gran Turismo.

Потсетуваме GranTurismo од неговото лансирање во 2007 година, е произведен во повеќе од 40.000 примероци.

Под капакот на моторот нема промени бидејќи е имплементиран  турбо бензински мотор со работен волумен од 4.7-литри, со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква  V, а развиен од експертите на Ferrari , што  испорачува моќ од 460 КЅ.

Одлуката за тоа дали автомобилот ќе биде здржан во приватната колекција на компанијата или ќе оди во рацете на некој колекционер сеуште не е позната.

Како и да е станува збор за вистинско уметничко дело што е показател за почетокот на новата  ера за 105-годишниот италијански кармејкер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Видео: најава за новите BMW M3 и M4

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

„Сензационален трансфер“- Rimac станува сопственик на Bugatti

Шпионски фотографии на хибриден McLaren од спортската серија

Tesla во еден ден загуби 80 милијарди долари од својата вредност!

Миризбата на новиот автомобил повеќе нема да биде негова одлика!

Во Франција објавени цените за новиот Citroen C4

Suzuki Jimny најде начин да се врати во Европа како Jimny Van