Maserati разцива мал спортист врз база на Alfa 4C

Доколку не ви е јасно што е тоа што камуфлирано се тркала низ Viale Ciro Menotti – одговорот е новиот Maserati со нов вентрално инсталиран мотор на Maseratij! , така барем тврдат од седиштето на компанијата Maserati, во Модена!

Вака гледано од прва е јасно дека станува збор за рециклирање на Alfа 4C што многу соодветно е пензионирана минатата нједела!

И од Maserati исто така минатата недела го „пензионирале GranTurismo и го пресели производството во Торино додека не ја склопи во комплет својата фабрика.

Неделава од Maserati објавија дека почнуваат да развиваат сопствени погонски мотори а веднаш по тоа се појави и оваа камуфлирана Alfa пред фабриката на Maserati! Дали е сето тоа случајност, или, пак сето има добро испланирана заднина?

Од FCA Групата (пред се мислиме на FIAT) внимателно го проучуваа своето портфолио и „пронашле“ неискористен „празен простор“– каде во моментов се пласираат Porsche 718 Cayman/Boxster, Lotus Evora и Audi TT – односно мали coupé модели со моќност од 300 или повеќе KS.

Тоа пак значи и дека Maserati има отворен распоред, Alfa има преубава карбонска када тешка само 65 kg, а Ferrari има задача да произведе (на прв поглед) оригинален biturbo мотор со шест цилиндри поставени во форма на латинската буква V, под логото на Maserati – исто како што правеше и со 2,9 – литарсиот biturbo мотор со шест цилиндри во конфигурација на латинската буква  V за Alfа!

Изборот на овој „споертист“ не е случаен, освен што цели на најпопуларнрната спортска гранка има и директни врски со традицијата на производство на убави автомобили со централно поставен мотор на  Maserati.

Малиот Maserati пристигнува една година пред големото coupé моделот Alfieri и би требало да биде силна најава за јакнење на брендот и логото со трозабец на Нептун во светот на супер спортските автомобили.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW го смени шефот за развој на софтвери- Дојде како засилување, заминува како разочарување!

Jeep освои престижни награди со моделите Renegade, Wrangler и Grand Cherokee

Во идниот квартал Tesla планира да произведе рекорден број електрични возила

Новиот Bronco на нови фотки пред официјалната промоција

Cupra Tavascan и натаму останува концепт, засега без планови за производство

Едно цело село во Франција ќе вози Renault Zoe!

Брендирани маски и еколошки Fiat 500e за претседателот на Италија!

Ставата на Ferrari 250 GTO повеќе не е заштитена – реплики на повидок

Наскоро Mercedes-AMG GT Black Series