Маск „си игра на берзата“ – продал акции на Tesla вредни над четири милијарди долари

Според поднесоците на Комисијата за хартии од вредност, Илон Маск продал акции на Tesla во вредност повеќе од 4 милијарди долари во деновите по неговата понуда да го преземе Twitter….

Во налетот на тргување во вторник и среда, извршниот директор на Tesla и SpaceX отпушти продал 4,4 милиони акции од неговата компанија за електрични возила.  Најголем дел од продажбата на извршниот директор е направена во вторникот, покажуваат извештаите.

Акциите на Tesla паднаа за 12 отсто тој ден, но пораснаа помалку од еден процентен поен во средата.

Откако апликациите станаа јавни, Илон Маск (Elon Musk) напиша на Twitter: „Не се планира понатамошна продажба на TESLA по денес“.

Тој ја даде оваа забелешка како одговор на сметката која силно ги промовира акциите, производите и Маск на Теslа на социјалната мрежа.

CNBC ги контактираше Теslа и Маск за да го праша како точно планира да ги искористи приходите и дали продаде повеќе акции на Теslа по 27 април, последниот датум за поднесување во четврток. Тие не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Маск се натпреваруваше да го купи Twitter и да ја преземе социјалната мрежа во приватна сопственост за 54,20 долари по акција, за вкупно околу 44 милијарди долари.

За да го стори тоа, Маск обезбеди 25,5 милијарди долари целосно предаден долг, вклучително и 12,5 милијарди долари заеми за нејзините акции на Теslа.

Twitter ја прифати неговата понуда претходно оваа недела, но договорот сè уште бара одобрение од акционерите и регулаторите.

Според регулаторниот извештај во вторник, Маск треба да плати на Twitter 1 милијарда долари такса за раскинување ако не обезбеди доволно средства за да го заврши договорот за купување на бизнисот со социјалните медиуми.

Twitter, од друга страна, би му должи на Маск надомест од милијарда долари доколку прифати конкурентна понуда или ако акционерите го одбијат договорот, според истата апликација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault го предава својот имот во Москва на Русите кои таму ќе произведуваат Moskvich

Прв држава со регистерска табличка налепница

Електричниот Fisker Pear на нови слики

Mobilize Duo како наследник на Renaulta Twizy

Bentley  бара промена на лимитите за В категорија (возачка)

Toyota Land Cruiser eден од „најдолговечните“ модели на пазарор распродаден за две години однапред

Mercedes најави ексклузивен бренд Mithos

Pagani C10 дебитира на 12 септември

Ferrari го стави Џастин Бибер на „Црна листа“