Massimo Tamburini F43 Centenario

Во чест на стогодишнината на италијанските воздухопловни сили,  Masimo Tamburin го претстави целосно новиот Massimo Tamburini F43 Centenario.

Овој ексклузивен мотоцикл, базиран на MV Agusta F4, го означува дебито на брендот Massimo Tamburini.

Додека самиот Масимо Тамбурини (Masimo Tamburini) почина во 2014 година, неговиот син Андреа (Andrea) го продолжува наследството на неговиот татко со дизајнирање мотоцикли и слични додатоци.

F43 Centenario е исклучително ограничено ремек-дело, со само една единица досега изградена за да им оддаде почит на италијанското воено воздухопловство.

Иако конкретни детали засега се непознати, конструкцијата вклучува многу јаглеродни влакна, што ја демонстрира посветеноста на марката за перформанси и иновации.

Masimo Tamburini  има намера да го продаде на аукција овој уникатен F43 Centenario за да го поддржи италијанското здружение за истражување на ракот (AIRC), исклучително достојна кауза.

Ова откритие доаѓа само шест месеци по објавувањето на Tamburini Corse F43 Tributo во декември 2022 година.

Tributo имаше пет различни варијанти, при што Tamburini Corse произведува само пет единици од секоја варијанта.

Со F43 Centenario од неговите претходници е придружна кацига, која совршено се совпаѓа со дизајнот на две тркала.

Дизајниран од самиот Андреа Тамбурини (Andrea Tamburini), кацигата Arai RX-7V Evo е рачно насликана за да се обезбеди беспрекорна естетска интеграција со F43 Centenario.

Официјалната веб-страница на Tamburini Corse допрва треба да се ажурира со информации во врска со F43 Centenario.

Сепак, нивните активни канали на социјалните медиуми содржат бројни фотографии од официјалното откривање одржано во средината на јуни.

Покрај тоа, лимитираната едиција на шлемот Arai RX-7V Evo, достапна одделно, може да се купи преку Tamburini Corsa.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

MV Agusta Dragster RR SCS America

BMW CE 02

Suzuki GSX-S1000 Race Edition

Triumph Scrambler 400 X

Ducati Multistrada V2 S

BMW R 1300 GS на 28 септември

Benda Napoleon ретро крстосувач

Нови Kawasaki Ninja ZX-6R

Yamaha Tenere 700 World Rally ново издание