Mazda MX-30 e-Skyactiv G со mild-hybrid погон

Откако веќе започна да го продава својот електричен SUV MX-30 во Европа (има 143КС, батерии со капацитет 35,5 kWh и автономија од околу 200 км), Mazda најави дека ќе го понуди MX-30 со mild-hybrid погон …

Тоа ќе биде MX-30 e-Skyactiv G кој ќе ги комбинира атмосферскиот бензински мотор Skyactiv-G  со работна зафатнина од 2.0 литар и M Hybrid mild-hybrid систем (со мал електричен мотор и батерија).

Конкретни детали сè уште не се објавени, но се очекува Skyactiv-G 2.0 M Hybrid каков што се нуди во моделите Mazda3 и CX-30.

Тоа значи 2.0-литарски, со четири цилиндри бензински мотор, со две изведби на моќност, со 120 КС и со 150 КС, соодветно (се претпоставува дека MX-30 e-Skyactiv G ќе добие помоќна верзија со 150 КС)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Перформанс електричниот Ford Mustang Mach-E GT пристигнува во Европа

Peugeot 508 PSE официјално претставен

Новите модели на Volvo со специјални системи за пречистување на воздух

Најавен електричен Ford F-150

Toyota Yaris на Euro NCAP crash Test освои 5 ѕвездички

Volkswagen се пофали со можностите поточно со ефикасното полнење на ID.4

Daimler ги претстави водородниот камион и електричниот Actros

Kia Motors ја забрзува деловната трансформација да стане водечки EV бренд

Папараци го „уловија” маскираниот Volkswagen ID.6 на тест возење