Mazda отповика 190 илјади автомобили!

Производителот на автомобили од Јапонија,  Mazda, поради лошо направените бришачи на ветробраните на своите автомобили, повлекува речиси 190.000 Mazda 3 модели…

Продавачите од трети јуни тековната 2019 година, без никаков паричен надомест, ќе прават замени на управувачкиот модул на предниот бришач, пренесува агенцијата AP.

 

Во документите што ги објавила Американската Национална Управа за Безбедност во Сообраќајот, јапонската компанија навела дека ќе ги повлече моделите на Mazda 3 што биле произведени во периодот од 2016 до 2018 година..

Производителот на автомобили од земјата на Изгреј сонцето во своето соопштение објаснил дека поради оваа неправилност не може да дојде до евентуално испаѓање на бришачот, а воедно, до овој момент нема извештаи за судири или сообраќајки поради постоењето на овој проблем.

Сопствениците на Mazda 3 автомобилите произведени во наведениот период ќе добијат повик за вонредна посета во овластените сервиси и за замена на неисправниот дел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai со нов crossover Cretan во Шангај 2019

Volvo XC60 со Plastics Recycling Awards Europe

ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

Во Bentley подготвуваат поголем SUV

Се очекува експанзија на Aurus на пазарите во Азија!

Изнајми наместо да купиш Land Rover и биди со впечатлив стил!

Škoda ја претставува својата електрична иднина на Шангај 2019

Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

Нов караван Lada Granta cross во продажба од летово