Mazda3 и со TCR варијанта со 350 КЅ

Натпреварувањето Touring Car Racing сега стана уште поконкурентно со дебитирањето на новата Mazda3 TCR

Од Mazda потврдија дека се  вклучуваат во Touring Car Racing – TCR, откривајќи ја целосно новата Mazda3 TCR.

Автомобилот ќе дебитира на тркачката патека на дербито на 26 јануари 2020 година кај Rolex 24, како дел од 2020 IMSA Michelin Pilot Challenge и ќе биде понудена за 175.000 американски долари.

Mazda3 TCR го задржува впечатливиот дизајн на хечбекот, со додавање на низа сериозни аеродинамички компоненти, вклучувајќи храбар преден сплитер, карактеристични странични прагови и големо фиксирано задно крило.

Ваквата изведба на Mazda ќе биде погонувана од четирицилиндарски турбо мотор кој испорачува моќност од 350 КЅ преку шест-степен рачен менувач.

Автомобилот е развиен во соработка со Long Road Racing, кој е исто така одговорен за автомобилот Global Mazda MX-5 Cup, а е хомологиран да се натпреварува на кое било од 36-те првенства одобрени со TCR низ целиот свет.

TCR претставува одлична можност за нас да ја покажеме новата Mazda3 и да им обезбедиме на нашите клиенти друга опција за натпревар со возилата на Мазда“, изјавил Масахиро Моро претседателот и главен извршен директор на Mazda во Северна Америка, .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

DMC Ferrari 812 Superfast Spia

Hennessey Performance Jeep Grand Cherokee Trackhawk со1012 KС

Mazda RX-Vision GT3 (2020): Со „огнено крштевање“ на PlayStation повикува на враќање на Wankel мотор

Ќе ја биде – нема да ја биде – Alpine ќе опстане како производител на електрични возила

Spiderman ќе вози Hyundai Sonata

Најпознатиот автомобил на Џeмс Бонд повторно во производство- Цена „боли глава”

Екстремна заштита: Блиндирана G Class што ниту 13 кг. TNT не и можат ништо

Одложено пристигнувањето на Ford Mustang Mach-E во Европа

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите