Mazda3 ја освои наградата за Светски автомобилски дизајн 2020 година

Јапонците ја однесоа наградата во категоријата за дизајн  во изборот на World Car Awards (WCA)

Инаку Mazda, можеби ја испушти двојната шанса да ја понесе титулата Светски автомобил на годината за 2020-та.

Имено до последниот момент во финалето од трите кандидати јапонскиот производител имал два што конкурирале рамноправно за освојување на главната награда.

Но според мислењето на Жирито KIA Telluride сепак била подобра и ја понесе ласкавата титула на Светски автомобил на годината.

Сепак, Јапонците не треба да тагуваат.

Новата Mazda3 ја понесе титулата за  “Светски автомобилски дизајн за 2020”’, тоа е втора награда во таа категорија, бидејќи претходно тој наслов во 2016 година го понесе култната Mazda MX-5.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW го загуби клучниот спор во аферата Dieselgate

Женева 2021 под знак на прашалник!

Renault затвора четири фабрики во Франција!?

Во Dacia подготвуваат нов SUV со седум седишта

Цените на горивата во државава повторно растат

Volkswagen: Golf, Polo и Passat ќe исчезнат од „најнапредните пазари “

Kia со мини електричен автомобил ривал на Citroen Ami!

VW ќе ги продава возилата од електричното I.D. семејство само преку Интернет

Добри вести од Hyundai од 25 мај почнува производство на обновениот i30