Mazda3 како „мек хибрид“ Skyactiv-G 2.0

Префинетиот бензинец со моќ од 122 KS реално ќе троши шест литри на 100 km и ќе претставува силна алтернатива на дизел агрегатите, a со севкупната прво класна изведба новиот компактен адут од Хирошима станува силна конкуренција на најавениот Volkswagen Golf VIII

Полека наближува денот на промоција на новата генерација на Mazdа3, новиот првенец во C-сегментот на пазарот.

Но, додека информациите за терминот на неговото пристигнување и за цените на домашниот пазар  се прекриени со превез на тајност, еве некои информации што „протекоа“ на италијанскиот пазар од тамошните специјализирани портали.

Основниот модел Skyactiv 2.0 M-Hibrid со моќ од 122 KS, што работи на 24V заради зголемена ефикасност и намалување на масата на каблите, реално ќе троши околу шест литри на изминати 100 km и ќе чини 23.200 евра, a за дизел верзијата со мотор од  1.8-литри треба да се издвојат најмалку 25.400 евра.

Интересен е и податокот дека еднакви цени ќе имаат и компактната (hatchback) и лимузинската (sedan) верзија.

Колку ќе изнесуваат цените на македонскиот пазар  во моментов не се знае, а реално е да ја очекуваме од септември, или во последниот квартал од тековната 2019 година…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата S- Класа со огромен екран на централната табла во стил на Tesla

Polestar2 дебитира кон крајот на месецов

JLR ја проширува својата понуда на генијалните Ingenium агрегати

Новата Opel Corsa ги носи најдобрите технологии во малите автомобили!

Освежен VW Passat за останување на тронот во сегментот

Претставување и прво возење на Citroen C5 Aircross и Berlingo Van/Business

FIAT 500X и 500L S-Design, надмоќна изведба на привлечниот модел

Подновен Suzuki Baleno по „ботокс“ третманот делува попривлечно!

Нов официјални слики и видеа за новата генерација на Renault Clio!