McLaren Elva M6A- Уште една варијација на фантастичната креација

McLaren Special Operations (MSO) повторно го дотерува својот speedster Elv, па по специјалната верзија М1А, пристигна нејзината варијанта М6А.

Со оваа верзија McLaren им оддава почит на класичните спортски модели од 1960-тите. Конкретната копија од сликите и нејзината впечатлива Anniversary Orange боја се во чест на тркачкиот модел M6A од 1967 Can –Am сезоната.

Вклучени се и тркачката Dove Gray лента, број „4″, потписот на Брус Мекларен, црните тркала со десет краци, како и портокаловиот шепи на сопирачките.

За погонот се грижи twin turbo бензински мотор, со работен волумен од 4.0- литри, со осум цилиндри поставени во форма на латинската бува V со моќност од 815 КС и 800Nm вртежен момент.

Агрегатот доаѓа во комбинација со седум степен менувач на брзини со двојна спојка. Тоа е доволно за супериорни перформанси: Забрзувањето од 0 до 100 км/ ч трае помалку од три секунди и достигнува 200 км/ ч за 6,7 секунди.

Исто така McLaren Elva M6A има и нов активен систем за управување со воздух Active Air Management System (AAMS), како опција ветробранско стакло, активен заден спојлер, карбон керамички сопирачки, 8,0-инчен екран на допир и спортски – лесни седишта од карбонски влакна.

Според претходните најави, Elva ќе биде изработена во ограничено издание (само 399 примероци), со цена од 1.425.000 британски фунти (околу 1,690,000 американски долари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

PSA групацијата донира над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

Polestar Percept нови детали и фотки – можна најава за електричниот SUV Polestar 3

Jaguar Land Rover против корона вирусот

Видео Црвено Ferrari што ви го одзема здивот и негова заштита од гребници

Фудбалерите на Баерн не го фаворизираат Audi, клубот со драстични казни

Составете си тркачка Toyota дома – во стилот седи дома

Место автомобили Seat произведува вентилатори за респиратори, а Lamborghin заштитни маски и визири

Лекарите бараат лимитирање на брзината во градовите на 30 км/ч

Видео: Mazda 100th Anniversary Special Edition